Yazılar

Agatha Christie 129 yaşında !

Bugün dünyaca ünlü İngiliz yazar, romancı ve polisiye edebiyatın önemli temsilcisi Agatha Christe’nin 129’uncu doğum günü! 15 Eylül 1890 tarihinde dünyaya gözlerini açan Agatha Christe’nin hayatı ve eserleri, doğum gününde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Peki Agatha Christe kimdir? Agatha Christe nerede doğdu ve ne zaman öldü? İşte Agatha Christe’nin hayatı ve eserleri…

Yazar Agatha Christie, Mary Clarissa Miller, aynı zamanda Mary Westmacott takma adıyla yazılar yazmış ve kitapları 113 dile çevrilen, yüzü aşkın eserin sahibidir. Tüm zamanların en çok satan İngiliz roman yazarı olarak akıllara kazınan Agatha, 15 Eylül 1890 tarihinde, Torquay, Devon, İngiltere’de dünyaya geldi ve eğitimin evde tamamladı. Christie, on altı yaşındayken, Paris’e, şan ve piyano dersleri alacağı bir okula gönderildi.

Hercule Poirot ile tanındı 

Polisiye edebiyattaki duayenliği ile tanınan Christie, 1914’de Archibald Christie ile evlendi. 1919’da kızları Rosalind dünyaya geldi. İlk dedektif romanı, The Mysterious Affair at Styles (Styles’daki Esrarengiz Olay), ünlü Belçikalı dedektif karakteri Hercule Poirot’u ilk kez kullandığı kitabıydı. Kitap 1920’de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Sevimli dedektif Marple’ın adıilk olarak, Christie’nin 1930’da yazdığı, Murder At The Vicarage (Ölüm Çığlığı) ve son olarak da, 1977’de yazdığı, Sleeping Murder (Uyuyan Ölüm)’ın bulunduğu, on yedi eserde geçiyordu. Poirot ve Miss Marple karakterlerinin ikisi de sinema ve televizyona uyarlandı.

Christie’nin en iyi kitaplarından bazıları, 1934’de yazdığı The Murder of Roger Ackroyd (Roger Ackroyd Cinayeti) ve Murder On The Orient Express (Doğu Ekspresinde Cinayet), 1937’de yazdığı Death On The Nile (Nil’de Ölüm) ve 1939’da yazdığı Ten Little Niggers (On Küçük Zenci)’dır. 1977’de otobiyografisini yazan Christie, The Mousetrap gibi, Londra’da 30 yılı aşkın süre sahnelerde oynanan, birçok oyununun da yazarıdır.