Şunun için etiket arşivi: Mariusz Hermansdorfer

Genç Polonyalı ressamın ilginç ve dikkat çeken eylemi…

Elbette; bu eylem “ülkemizde yapılsaydı neler olurdu? diye sormadan edemiyoruz.

Yaratıcı eylemi yapan, Wroclaw Güzel Sanatlar Akademisi öğrencisi Andrzej Sobiepan ilham aldığı kişi olarak ünlü  İngiliz Muhalif Grafiti Sanatçısı Bransy’i işaret ediyor.

Genç sanatçı akasya ağacı figüründen oluşan Küçük bir resmini “Polonya çağdaş Sanat galerisine ( Wroclaw Ulusal Müzesi ) “gizlice astı. Genç sanatçı bu eylemi yapmaktaki  amacını şu şekilde ifade ediyor;  “Ulusal Çağdaş Sanat Müzesinde resimlerinizin sergilenmesi için 30-40 yıl gibi bir süre beklemeniz gerekmekte, bu sürenin uzunluğunu ve gençlere fırsat tanınmamasına dikkat çekmek istemiştim” diyor.  Elbette bunun yanı sıra güvenlik anlamında da açığa dikkat çekilmeside gerekmektedir demekte.

Olay ortaya çıktıktan sonra açıklama yapan Wroclaw daki Ulusal Müze Yöneticisi Mariusz Hermansdorfer ; “çok akıllıca bir Sanat eylemi” olarak değerlendirdiği “korsan eylem”de kullanılan resin bir vakıf yararına ileriki dönemlerde satışa çıkartılabileceği dile getirildi.

Bunun yanı sıra Mariusz Hermansdorfer yaptığı açıklamada Ulusal Müzede genç Çağdaş sanatçılar için daha fazla imkan sunulması için gayret sarf edeceklerini belirttiler.

Acaba benzer bir eylem ülkemizde ki müzelerde gerçekleşseydi ne olurdu diye düşünmeyi sizlere bırakıyoruz.

 

Kaynak : http://olsztyn.wm.pl ve http://elitedaily.com