Şunun için etiket arşivi: maggini

” Nar Sanat Haber ” olarak biraz olsun merakınızı gidermek için arada bir zaman zaman aklımıza takılan veya merak edilen konuları sizlerin yerine araştırıp sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Eğer sizlerde ilginç olduğunu düşündüğünüz bilgilere sahipseniz lütfen bize mail atınız adınızla beraber paylaşalım. Bilgi için : [email protected]

Keman benzeri enstrümanların kökeni Orta Asya göçebe atlı kültürlerine dayanmaktadır.  Eğer bir örnek verecek olursak Kazak Kopuzu iyi bir örnek olabilir. Benzeri enstrümanların pek çoğunda atların kuyruk kılı kullanılmaktadır. Orta Asya bozkırlarından ipek yolu aracılığıyla Çin, Hindistan ve Orta Doğu’ya yayılmıştır. Hatta arkeolojik kazılarda Semerlere ait Lir örnekleri de bulunmuştur.

kazak yaylı kopuzu

Sümerde Kullanılan Antik Lir

Bizans Liri

Bizans’ta bundan esinlenerek Lir adı altında ilkel bir keman geliştirilmiştir. Günümüz kemanına en yakın olan keman ise 14. Y.Y.da Kuzey İtalya’da ortaya çıkmış ve oradan Avrupa’ya yayılmıştır. keman yapımcılarının Rebec, Rönesans de Fer tarafından Ortaçağ’da İtalya’da Lira da Braci, Fransa’da Viel adlarıyla kullanılan yaylı çalgılar Keman’ın atası sayılır. Lavignac, Keman’ın Türklerin Kemençesi guz ‘dan (Oğuz Kemençesinden) alındığını yazar. Bazı kaynaklarda ise Arapların Rebab’ından geliştirildiği öne sürülmüştür. 16.ve 17. yüzyıldaki Keman yapım ustaları Nicolo Amati, Paolo Maggini, Giuseppe Guarneru, Antonio Stradivarius Keman’a son şeklini vermişlerdir. Keman asıl biçimi korumakla birlikte 19. yüzyılda , bazı değişikliklere uğradı. Çağdaş kemanda gövde ve sap daha uzun, köprü daha yüksektir.

Yukarıda okuduğunuz gibi aslında çokta yabancı değiliz Kemana…

Keman dersleri alabileceğiniz Bakırköy’de elbette pek çok yer var! Ve ne yazık ki bunların pek çoğu yasadışı ve kaçak eğitim vermektedir. Buna bir anlamda “ Merdiven altı eğitim “diyebiliriz. Ama biliyorsunuz ki; yanlış alınmış bir enstrüman eğitimini düzeltmek yeni bir enstrüman öğrenmekten çok daha zordur. Bundan dolayı Bakırköy ve çevre ilçelerde bulunan yasadışı ve kaçak eğitime prim vermeyin. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, sertifika vermeye yetkili yerlerde siz ve çocuklarınıza keman eğitimi aldırın. M.E.B. Yönetmelik ve denetimlerini yerine getiren yasal yerlerin içersinde elbette Nar Sanat ’dan da tüm Milli Eğitime Bağlı yerlerde olduğu gibi  her eğitim dönemi sonunda M.E.B. Onaylı sertifikanızı bir sınav ardından alabileceksiniz.

Nar Sanat ’a gelin ve Gülen Yüzümüz ve misafir perverliğimize tanık olun. Kahvemizi, çayımızı için kendinizi evinizde gibi güvende ve huzurlu hissedeceğiniz M.E.B. Özel Nar Sanat Eğitim Kursu Sanata gönül vermiş insanların Kurduğu Nar Sanat Eğitim Ve Kültür Sanat Derneği Kuruluşudur.