Şunun için etiket arşivi: lületaşı festivali

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ‘Deniz Köpüğü’ sloganıyla ‘Lületaşı Festivali’ düzenliyor. 13-16 Eylül tarihlerinde Tarihi Odunpazarı Meydanı’da gerçekleşecek olan festivale 17 sanatçının katılması bekleniyor.

Odunpazarı Belediyesi, Alpu’ya yapılmak istenen kömürlü termik santral nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Lületaşı’na sahip çıkmak için ‘Deniz Köpüğü’ sloganı ile Lületaşı Festivali düzenlemekte.

13 Eylül 2018 Perşembe Günü başlayacak olan Lületaşı Festivali’ne 17 sanatçı katılacak. Lületaşının bilinirliğini ulusal ve uluslararası arenada artırmayı hedefleyen Lületaşı Festivali’nin birinci gününde Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) ‘Lületaşı Yaşamalı’ konulu bir panel düzenlenecek.

Moderatörlüğünü Sezgin Sönmez’in yapacağı Lületaşı Yaşamalı Paneline konuşmacı olarak; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Eskişehir İl Temsilcisi Ümit Yıldırım, TMMOB Ziraat MühendisleriOdası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar ile lületaşı maden işçileri Süleyman Özsak ve Ümit Kara katılacak.

Panelin ardından saat 18.00’de ise Odunpazarı Meydanı’nda Lületaşı Festivali’nin açılış töreni yapılacak. Festivale katılan sanatçılar ise çalışmalarına festivalin ikinci günü olan 14 Eylül Cuma Günü başlayacak.

Odunpazarı Meydanı’nda gerçekleşecek olan workshoplar, 15 Eylül Cumartesi Günü de devam edecek. Festival kapsamında sanatçı Ali Rıza Saltık, 14 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 21.00’de Odunpazarı Meydanı’nda konser verecek.

Lületaşı Festivali, 16 Eylül 2018 Pazar Günü saat 16.00’da Lületaşı Galerisi’nde gerçekleşecek olan sergi ile sona erecek.