Şunun için etiket arşivi: leonardo da vinci sergi

14 Aralık’ta İstanbul’da dünyanın en kapsamlı ve en büyük Leonardo Da Vinci sergisi açılacak.

Belçika’nın Brugge kentinin ardından ilk olarak İstanbul’da ziyaretçiyle buluşacak olan Dünyanın en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi Maslak’taki UNIQ Müze’de “Dahi İstanbul’da” adıyla 14 Aralık’da açılacak. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte, orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eseri sergilenecek.

14 Aralık’ta ziyaretçiye açılacak olan Leonardo Da Vinci sergisi, 7 Nisan 2018’e kadar ziyaretçilere açık olacak.

Dünyanın en büyük ‘Leonardo Da Vinci Makineleri Koleksiyonu’nun en önemli özelliklerinden biri, sergide yer alan replikaların orijinal tasarımlara bağlı kalınarak ahşap ve metalden yapılmış olması. Replikalar sanayi tipi hiçbir birleştirici kullanılmadan yapıldı. Replikalarda tek bir vida kullanılmazken, Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak hayata geçirilmiş olan bu çalışmaların bazıları orijinal boyutlarında olup, bazıları ise ebatları 60 cm ile 5 metre arasında değişen replikalardan oluşuyor.

‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisinde Da Vinci’nin Sultan II. Beyazıt döneminde inşa etmek istediği Haliç Köprüsü’nün replikası da yer alıyor. Köprüsü’nün replikası 7 metre boyutuyla en büyük parçası… 1502′de dünyanın en büyük, en güzel köprüsünü inşa etmek isteyen Da Vinci, Sultan II. Beyazıt’a bu talebiyle ilgili bir mektup göndermiş ancak köprü inşa edilememiştir. 2001′de Norveç’te üstgeçit olarak inşa edilen köprü, küresel ısınmaya dikkati çekmek amaçlı buz maketleriyle de dünyanın çeşitli yerlerinde sergilenmektedir.

Sergi Michelangelo, Albrecht Dürer, Giorgio Vasari, Donatello, Verrocchio, Giambologna, Raphael, Francesco Guardi ve Canaletto gibi Rönesans’ın diğer önemli sanatçılarının Da Vinci eserlerinden ilham alarak sunduğu örneklere ve orijinal belgelere de ışık tutuyor.