Yazılar

Mona Lisa Tablosunun Taşıma Bedeli 170 milyon TL!

Dünyaca ünlü ressam Leonarda da Vinci’nin en bilenen eserlerinden biri olan Mona Lisa tablasunu Fransa Kültür Bakanlığı ülke turuna çıkarmak istiyor.

Daha fazla kişiyi sanatla buluşturmayı hedefleyen Fransa Kültür Bakanlığı Mona Lisa tablosunu ülke turuna çıkarmak istiyor. Ancak tablonun taşınma maliyetinin çok fazla olması nedeniyle(yaklaşık 170 milyon TL) bu karardan vazgeçilmesi gündemde.

Paris’teki Louvre Müzesi’nden 204 kilometre uzakta bulunan Louvre-Lens Müzesi’ne Mona Lisa tablosunu taşımanın maliyeti bile yaklaşık 30 ile 35 milyon Euro (145-170 milyon TL) civarına mal oluyor. Çünkü tablonun zarar görmemesi için “sıfır titreşim” ile gönderilmesi gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için de özel taşıma ekipmanlarının kullanılması şart. Bu ekipmanların değeri yaklaşık 3 milyon Euro’yu (14.6 milyon TL) buluyor.

Taşımanın maliyeti de en az 2 milyon Euro (9.8 milyon TL) olarak hesaplanıyor. Çünkü onlarca güvenlik görevlisi istihdam edilmek zorunda kalınacak. Tablonun taşınacağı müzede Mona Lisa’yı nem ve ışıktan koruyacak sergileme ekipmanının kurulması da milyonlarca Euro tutuyor. Ayrıca, tablonun taşınmasının ardından Paris’teki Louvre Müzesi’nin ziyaretçi ve hediyelik eşya kayıplarının da en az 7-8 milyon Euro’yu bulacağının altı çiziliyor.

Her yıl yaklaşık 8 milyon turistin ziyaret ettiği Louvre Müzesi ise Mona Lisa tablosunun Fransa turuna çıkmasına sıcak bakmıyor. Dünya tarihinin en kıymetli resimlerinden biri olan Mona Lisa’nın cari sigorta bedeli 1 milyar doların üzerinde.