Yazılar

4.Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışmasının son başvuru tarihi açıklandı

Milas Belediyesi tarafından düzenlenen, 4. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’na son başvuru tarihi 2 Mayıs olarak belirlendi.

4.Turhan Selcuk karikatür yarışması 2014

Tüm çizerlere açık olan yarışmanın seçici kurulunda Muhammet Tokat, Kamil Masaracı, Marilena Nardi, Christine Traxeler, Menekşe Çam, Emre Yılmaz, Latif Demirci, Ersin Yeniceli, Bülent Örkensoy yer alıyor. Yarışma sonuçları 28 Mayıs’ta açıklanacak, ödül töreni ise 16 Ağustos’ta yapılacak. Ödül alan karikatürler 13 Eylül’e dek Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’de sergilenecek.

TURHAN SELÇUK KARİKATÜR YARIŞMASI

– ŞARTNAME –

1- Yarışma tüm çizerlere açıktır.

2- Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir. Ancak başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

3- Teknik serbesttir. Çizer yarışmaya istediği kadar karikatürle katılabilir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir.

4- Gönderilecek karikatürlerin boyutu en fazla 30×40 cm. olmalıdır.

5- Katılımcılar, eserinin arkasına büyük harflerle adını, soyadını, adresini, e-postasını, ülkesini ve telefon numarasını yazmalı; kısa bir özgeçmişini zarfın içine koymalıdır.

6- Karikatürler, 2 Mayıs 2014 tarihine kadar aşağıdaki adrese gönderilmiş olmalıdır.

7- Yarışma sonuçları 28 Mayıs 2014 tarihinde açıklanacaktır.

8- Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler kültürel amaçlı kullanılabilir, yayınlanabilirler. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar. Eserler Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’de

9- Jüri tarafından seçilecek olan, sergilenecek ve albümde yer alacak eser sahiplerine yarışma albümü gönderilecektir.

10- Ödül töreni 16 Ağustos 2014 tarihinde yapılacaktır. Aynı tarihte sergilenmeye değer görülen ve ödül alan karikatürlerin sergi açılışı Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’de gerçekleştirilecektir. Sergi 13 Eylül’e kadar açık kalacaktır.

11- Özel Ödül kazananların konaklama ve Yemek giderleri karşılanacaktır. Yol masrafları kendilerine aittir.

12- SEÇİCİ KURUL:

Muhammet Tokat (Milas Belediye Başkanı)

Kamil Masaracı (Karikatürist)

Marilena Nardi (Karikatürist) İtalya

Christine Traxeler (TRAX) (Karikatürist) Fransa

Menekşe Çam (Karikatürist)

Emre Yılmaz (Karikatürist)

Latif Demirci (Karikatürist)

Ersin Yeniceli (Milas Bel. Kltr Snt Sor.)

Bülent Örkensoy (Grafik Tasarımcı)

Birincilik Ödülü : 3.000 Dolar

İkincilik Ödülü : 2.000 Dolar

Üçüncülük Ödülü : 1.000 Dolar

Diğer Özel Ödüller: Çeşitli kuruluşların, dernek, gazete, sanat dergileri, sendika, ajans ve kişilerin koyacakları özel ödüller.

Not: 24 Mayıs 2014 tarihinde jüri toplantısı yapılacaktır.

29. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 80 ülkeden 944 sanatçı

29. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın birincisi 8 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye ise 3.500 dolar ödül verilecek.

29.Aydın Doğan uluslararası Karikatür yarışması

29. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 80 ülkeden 944 sanatçının 2.945 karikatür ile katıldığı bildirildi.

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen yarışmanın Uluslararası Seçici Kurulu, Bodrum Işıl Kulüp’te toplandı. Toplantıda konuşanAydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, yarışmaya 80 ülkeden 944 sanatçının 2.945 karikatür ile katıldığını söyledi.
Fetvacı, Önseçiciler Kurulu’nun 43 ülkeden 147 sanatçının 175 karikatürünü Uluslararası Seçici Kurul’a sunmaya değer gördüğünü belirterek, yarışmada dereceye girecek karikatürlerin Uluslararası Seçici Kurulu’nun yapacağı değerlendirmenin ardından açıklanacağını kaydetti. 

Uluslararası Seçiciler Kurulu’nun Türkiye ‘den Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Piyale Madra ve Tan Oral, Portekiz’den Antonio Antunes, Ukrayna’dan Viktor Kudin, ABD’den Stan Mack, İran’dan Firoozeh Mozaffari, İngiltere ‘den Ralph Steadman ve Çin’den Zhu Zizun’dan oluştuğu bildirildi.

Yarışmada birinci olacak sanatçıya 8 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye ise 3.500 dolar para ödülü verilecek. Başarı ödülü kazanan 12 sanatçı ise 500’er dolar alacak. Dereceye giren tüm sanatçılara heykel ve ödül beratının da verileceği yarışmanın ödül töreninin 9 Ekim’de İstanbul’da yapılacağı kaydedildi.

Yarışmada ödül kazanan karikatürler, 6-14 Haziran tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

 

Kaynak : [-] http://www.radikal.com.tr

Uluslararası Karikatür Yarışması Sonuçlandı

28 . Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın Ödül Töreni yarın yapılacak. 79 ülkeden 897 sanatçının 2757 karikatür ile katıldığı serbest konulu yarışmada; Birinciliğe İngiliz sanatçı Ross Thomson , İkinciliğe İsrail’den Ilya Katz, Üçüncülüğe ise Almanya’dan Werner Rollow değer görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılması beklenen, saat 19.30’da Hilton Convention Center’da başlayacak olan törende, Zafer Gündoğdu-Ceren Gündoğdu  Topluluğu mini bir konser verecek,  sunuculuğunu ise Korhan Abay yapacak.

Ralph Steadman’ın (İngiltere) başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol, Steve Bell (İngiltere), Latif Demirci, Selçuk Demirel , Mohamed Effat Abdelazim İsmail(Mısır), Maira Kalman (ABD), Rick Meyerowitz (ABD), Tan Oral ve Hideo Takeda (Japonya)’nın yer aldığı bu yılki Seçiciler Kurulu yine karikatür dünyasının otoritelerinden oluştu.

30 Mayıs 2011’de Bodrum Işıl Club’da (Bodrum) gerçekleştirilen Seçiciler Kurulu toplantısında Birincilik ödülü İngiliz sanatçı Ross Thomson , İkincilik ödülü İsrail’den Ilya Katz, Üçüncülük ödülü ise Almanya’dan Werner Rollow verildi.
Seçici Kurul ayrıca; Nadia Aghabeigi (İran), Sava Babic (Sırbistan), Razvan Tenie Bradean (Romanya), Jerzy Gluszek (Polonya), Jozef Gruspier (Slovakya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Viktor Kudin (Ukrayna), Pol Leurs ( Lüksemburg), Angel Ramiro Zapata Mora (Kolombiya), Nikola Listes (Hırvatistan), Oton Anton Reisinger (Hırvatistan) ve Reiner Schwalme (Almanya)’yı Başarı Ödülüne değer gördü.

Yarışmada Birincilik Ödülü 8000 ABD Doları, İkincilik Ödülü 5000 ABD Doları, Üçüncülük Ödülü 3500 ABD Doları, Başarı Ödülü ise 500 ABD Doları’dır.

Ayrıca, yarışmada Birincilik Ödülü alan sanatçıya her yıl olduğu gibi bu yıl da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir plaket verilecek. Tören sırasında karikatürler de sergilenecek.

Kaynak : Cumhuriyet