Yazılar

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek 8. Uluslararası Klarnet Festivali 12-18 Kasım arasında düzenlenecek.

12 Kasım’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde Goran Bregovic konseriyle başlayacak olan festival bu yıl Ankaralı müzikseverlerle de buluşacak. Bregovic 13 Kasım’da da Ankara Congresium’da sahne alacak. Yasmin Levy ise 14 Kasım’da Ankara’da ve 16 Kasım’da İstanbul’da sevenleriyle buluşacak. Dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden ‘Cafe Aman İstanbul’ 17 Kasım’da Ankara’da ve 18 Kasım’da İstanbul’da olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Halkbank ana sponsorluğunda yapılacak etkinliğin sanat yönetmenliğini üstlenen klarnet virtüözü Serkan Çağrı, çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak festivalin, yurt içi ve dışından önemli sanatçıları ağırlayacağını söyledi.

İstanbul’un 10 gün boyunca nefes alacağını dile getiren Çağrı, “14 Eylül’de de klarnet sevenleri ve klarnetçileri bekleyen çok özel bir etkinlik olan ‘klarnet yarışması’ var. Ülke çapında ve yurt dışından gelen klarnetçilerin nefes nefese mücadele ettiği ödüllü bir yarışma olacak. O gün yine Türk müziğine özel bir klarnet dinletisi de olacak. Caddebostan’da nefes terapi etkinliği olacak. Sporun yanı sıra genç müzisyenlerin konserleri olacak” diye konuştu.