Şunun için etiket arşivi: Kartaca

Tunus’ta 26’ncı Uluslararası Kartaca Sinema Festivali başladı.

Uluslararası Kartaca Sinema Festivali başladı

Kültür ve Kültürel Mirası Koruma Bakanı Latife el-Ahdar, başkent Tunus’ta yapılan festivalin açılışında, “26’ıncı Kartaca Sinema Günleri’nin dünyanın içinde bulunduğu karmaşık bir zaman diliminde başladığına” dikkat çekti.

Ahdar, “Bu etkinlik, dünyaya açılan, Akdeniz ve Kuzey Afrika doğasıyla köklü, güzel ve özgür bir Tunus’a layık olmaya hazırlanıyor” dedi.

Festivalin organizatörü İbrahim el-Latif de buluşmanın entelektüel yaratıcılıkların ortaya koyulduğu bir etkinlik olduğunu ifade ederek, filmlerin seçiminin oldukça özenle yapıldığını ve birçoğunun bölgenin karşı karşıya kaldığı terör dalgasına ilişkin mesajlar taşıdığını söyledi.

İspanyol sinema oyuncusu ve şarkıcı Victoria Abril, Lübnanlı şarkıcı Maya Diab, Faslı yönetmen Nebil Ayyuş, Mısırlı aktör Halid Ebu’n Neca ve sinema dünyasından birçok sanatçının katıldığı festival 28 Kasım’a kadar sürecek.

Bu sene 26’ncısı düzenlenen ve 150 binden fazla kişinin katılacağı tahmin edilen festivalde, 56 ülkeden yaklaşık 300 film gösterime sunulacak.