Yazılar

İstanbul Modern 15 yaşına giriyor

Oya Eczacıbaşı şunları dile getirdi; İstanbul Modern’in açılışı 2000’li yıllarda sanat yaşamımızdaki değişim sürecinin önemli bir kilometre taşı oldu ise ne mutlu bize… Türkiye’deki müzecilik anlayışına yeni bir soluk getirmeye çalıştık.

Yurtdışından misafir sanatçı programı başlatan İstanbul Modern, 2020’ye kadar İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle 7-15 yaş grubundaki 20 bin çocuğa dijital ortamda sanat deneyimi de kazandıracak. Türkiye’nin modern sanatını tanıtma misyonunu üstlenen İstanbul Modern THY ile de yeni bir işbirliğine imza attı.

İşbirliği ile alakalı olarak Eczacıbaşı, ”Türk Hava Yolları ile birlikte çok önem verdiğimiz bir projeye imza attık. İstanbul Havalimanı Türk Hava Yolları Özel Yolcu Salonu’nda İstanbul Modern’e ayrılan alanda sergi açtık. Yılda üç kez bu alanda sergileri Türkiye’de modern resmin önde gelen kadın sanatçılarından Fahrelnissa Zeid’in yapıtlarından hareketle tasarlanan seyahat çantaları, yolculara bir hatıra olarak sunuluyor.” dedi

İstanbul Havalimanında Varlığın Yeniden İnşası sergisi

İstanbul Havalimanı, düzenlenen yaşam ve sanat alanındaki etkinliklerle de dikkati çekiyor. Figüratif heykel sanatının ünlü isimlerinden Jorge Marin‘in Varlığın Yeniden İnşası sergisi, İstanbul Havalimanında açıldı. Sergide yer alan eserlerdeki insan vücutlarının bir araç, kanatların ise vücutları sınırların ötesine taşıyan bir unsuru yansıttığı bildirildi.

İstanbul Havalimanı‘ndan sorumlu Vali Yardımcısı Ahmet Önal, açılış programında, serginin olduğu alanda her gün yüz binlerce insanın geçtiğini belirtirken, “2019 yılı ortalama yolcu kapasitemiz her gün 200 binin üzerinde. Bu 200 binin üzerinde insan burasını merak ediyor. Bu güzel yapıda, bu sanat eseri yapıda hem yolculuk yapıyor hem de çok büyük mutluluklar elde ediyor” dedi.

Söz konusu serginin İstanbul Havalimanı’nın sanata ne kadar değer verdiğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Önal, “Bu sergi İstanbul Havaalanının sanata ne kadar değer verdiğini, İstanbul Havaalanı yöneticilerinin burasının sadece bir havaalanı değil, aynı zamanda nasıl bir sanat merkezi olması gerektiğini bizlere sunuyorlar” değerlendirmesinde bulundu. Önal, dış hatlar seyahati yapan her insanın eserleri görebileceğini kaydetti. Sanatın dünyanın değişik noktalarındaki insanları birleştirdiğine vurgu yapan Önal, “Türkiye ve Meksika gibi dünyanın iki ucunda bulunan iki büyük kültürü sanat buluşturuyor” diye konuştu.

6 ay boyunca açık kalacak

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu da İzmir ve Ankara’dan sonra serginin İstanbul’da açıldığını aktardı. Meksika ve Türkiye’nin arada Atlantik Okyanusu olmasına rağmen yapı ve büyüklük olarak benzer ülkeler olduğuna dikkati çeken Samsunlu, şöyle konuştu:

“Geçmişte havacılık tarafında önce kargo operasyonları başladı, bu sene içerisinde de Türk Hava Yolları artık yolcu operasyonuna başladı. Bu iki ülkenin birbirine yaklaşması açısından çok büyük bir şans olarak görüyorum. Biz havalimanlarımızı da bu kültürlerin birleşmesi açısından bir araç olarak kullanmak zorundayız. Biz ilk adımı attık. Bundan sonra Türkiye olarak Mexico City’de havalimanında aktiviteler yapmayı planlıyoruz.”

Jorge Marin Vakfı Başkanı Elena Catalan da etkinlikte bir konuşma yaptı. Daha sonra katılımcılar serginin açılış kurdelesini kesti, eserleri yakından inceledi. Serginin 6 ay açık olacağı bildirildi.