istanbul devlet opera ve balesi

istanbul devlet opera ve balesi konusunda en iyi eğitimleri sağlıyoruz. istanbul devlet opera ve balesi konusunda arayış içindeyseniz Özel Nar Sanat Eğitim Kursu en iyi eğitimi size sunacaktır. Eğitimlerimizin tamamı M.E.B. onaylı uzman eğitmen kadrosu ile yapılmaktadır. istanbul devlet opera ve balesi konusunda aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz. Bu bağlantılardan herhangi biri istanbul devlet opera ve balesi konusuna uymuyorsa lütfen bize ulaşın.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi(İDOB), Alexandre Dumas’ ın bale sahnesine taşınan ünlü eseri “Üç Silahşor” i 28 Mart Perşembe akşamı Süreyya’nın neredeyse üç katı büyüklükteki sahnesi ve seyirci kapasitesiyle Atatürk Kültür Merkezi’ni hatırlatan Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahne aldı.
Gösteri, sahne sanatçılarının duygularını ifade eden Kübalı sanatçı Carlos Celdrán’ın kaleme aldığı 27 Mart Dünya Tiyatro Günü uluslararası mesajının okunmasıyla başladı.

Üç Silahşörler Balesi’ni, senaryo ve koreografiyi de gerçekleştiren Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) baş dansçılarından Armağan Davran ve Volkan Ersoy ikilisi sahneye koydu. Orkestrayı, balenin müziğini G.Verdi’nin bestelerinden düzenleyen ADOB daimi şefi Bujor Hoinic yönetti. Balenin Zorlu sahnesine yakışan dekorunu İsmail Dede, kostümlerini Nursun Ünlü, ışık tasarımını Fuat Gök yaptı. ADOB ile Mart 2010’da Türkiye prömiyerini yapan baleyi İDOB İstanbul’da ilk kez 1 Aralık 2018’de sahneye koydu.

Konusu, 16. yüzyıl Fransa’sında geçen, Athos, Porthos, Aramis, d’Artagnan isimli dört gözü pek şövalyenin maceralarını anlatan balenin Zorlu’daki temsilinde dört şövalyeyi Erhan Güzel, Batur Büklü, Oliver Spence, Mehmet N. Arkan canlandırdı. Baş balerinalar; Büşra Ay “Constance”, Melike Koper “Milady”, Özde Eren kraliçe rollerinde dans ettiler.

Birçok koreografiye Davran ile birlikte imza atan Ersoy “Bu sezon İDOB’un genç jenerasyonu ile Üç Silahşör”i sahneledik. Teknik alt yapıları, artistik yönleri çok kuvvetli, neo-klasik baleye çok yatkınlar. Topluluk hem genç, hem yetenekli, hem de kaliteli. Bale İstanbul’da başka bir anlam kazandı. Zorlu’da ise, duygular ve düşünceler, konseptimiz aynı kaldı ama çok daha değişik bir atmosfer içerisine girdik. Bizim görevimiz her sahnede bunu oynayabilmek ama mekân daha geniş olduğu için prodüksiyon daha net gözüktü” diyerek memnuniyetlerini dile getirdi. Baş balerinalardan Melike Koper ise, “Teknikte danscılarda çok rahat ettik. Sahne arkası AKM gibi devasa. Sahnede adımlarımızı büyük büyük atabiliyoruz. Ne mutlu oh diyorum. senede bir kere de olsa gerçekten bale yaptığımızı hissediyoruz.” diyerek duydukları heyecanı ifade etti.

Üç Silahşor 2 ve 4 Nisan günleri saat 20.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izlenebilecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, A. Adnan Saygun’un görkemli eseri olan Yunus Emre Oratoryosu’nu sanatseverlerle buluşturacak.

A. Adnan Saygun’un, 13. yüzyılda yaşayan ünlü halk ozanı ve düşünürü Yunus Emre’nin yazdığı şiirlerden bazılarını kullanarak 1943 yılında yaptığı oratoryo, Uğur Seyrek’in yorumuyla yeniden sahneye taşınıyor. Sanatseverler sahnede hem İstanbul Devlet Opera ve Balesi dansçılarını, hem de opera solistleri ve korosunu birlikte izleme fırsatı yakalayacak.

Oratoryonun prömiyeri, 23 Şubat Cumartesi akşamı saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek. Oratoryo, 26, 28 Şubat, 2, 5, 6 Mart tarihlerinde de aynı sahnede izleyiciyle buluşacak.

Bir Türk besteci tarafından bestelenmiş ilk oratoryo olma özelliğine sahip olan  Yunus Emre Oratoryosu, ilk kez 25 Mayıs 1946 yılında Ankara’da seslendirildi. Kısa sürede Saygun’u uluslararası düzeye taşıyan oratoryo, Paris (1947), New York (1958), Budapeşte, Viyana, Bremen, Berlin, Moskova, Vatikan ve 55 yıl aradan sonra New York ve Washington’da (2012) dünya sahnesine çıktı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye taşınan 5 perdelik DON QUICHOTTE operası siz değerli sanatseverlerle buluşmaya hazır.  19, 22, 23, 25, 26, 29 ve 30 Ocak tarihlerinde İstanbullularla buluşacak olan bu dikkat çekici 150  dakikalık eserin orkestra şefliğini ZDRAVKO LAZAROV ile ROBERTO GIANOLA yaparken, sahneye RECEP AYYILMAZ tarafından konuluyor.

DON QUICHOTTE OPERASI’NIN KONUSU

Don Quichotte ve sadık yaveri Sancho, küçük bir İspanyol kasabasına gelirler ve burada halk tarafından ilgiyle karşılanırlar. O sırada Dulcinéé’nin talipleri ona serenat yapmaktadır. Dulcinéé ‘ye büyük hayranlık duyan ve onu idelindeki kadın olarak gören Don Quichotte, güzel kadına evlenme teklif eden erkeklerin arasına katılmaya karar verir.Kıskanç taliplerden biri Don Quichotte ‘u düelloya davet eder. Dulcinéé araya girer ve Don Quichott’un kendisine duyduğu aşkı öğrenince, onun aşkını sınamak için Don Quichotte ‘tan bir istekte bulunur: Gezgin şövalye, Dulcinéé ‘nin kolyesini çalan hırsızı bulup, bahsi geçen kolyeyi ondan geri alarak kendisine getirecektir.

Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ…

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Tenorlarının, duygu yüklü İtalyan halk şarkılarını seslendirdiği “Napoliten Konseri” Zorlu Psm Sahnesi’nde sevenleriyle buluştu.

talya’ya kısa bir yolculuk niteliğinde olan konserde, yer yer hüzün , yer yer de neşe hakim olurken, E.di Capua, F.P Tosti , E. De Curtis, R.Falvo, L. Denza, C.A.Bixio, G.Cottrau, R.Leoncavallo, S. Cardillo gibi değerli bestecilerden eserler seslendirildi.

Konserde tenorlar; Besnik Ademoğlu, Serkan Bodur, Can Reha Gün , Yoel Keşap ve Muzaffer Soydan’a piyanist Hüseyin Kaya eşlik ederken , “l’te vurria vasa”, “Mattinata”, “Non ti scodar di me”, “Fenesta Che Lucive”, Dicitencello Vuie”, “Tu ca nun chiagne” , “Torna a Surriento”, “Mamma”, “Marechiare”, “O sole mio” gibi parçalar, seyircinin yoğun beğenisini topladı ve finalde sanatçılar ayakta alkışlandı.

Napoliten Konserleri bitti mi tabi ki bitmedi konserler devam edecek. Bu sezon; 21 Aralık 2018 ve 2 Şubat 2019 tarihlerinde Beyoğlu Grand Pera Emek Sahnesi’nde, 8 Ocak 2019 – 6 Şubat 2019 – 26 ve 30 Mart 2019’da Kadıköy Bld. Süreyya Opera Sahnesi’nde, 9 Ocak 2019 tarihinde ise Kadıköy Bld. Yel değirmeni Sanat Sahnesi’nde tekrar seyirciyle buluşacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, sonsuzluğa uğurlanışının 80. Yılında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaya hazırlanıyor.

Atatürk’ün sevdiği eserlerin de yer alacağı konserdesolist olarak; Serkan Bodur, Timur Doğanay, Zafer Erdaş, Ali Murat Erengül, Özay Günay, Sedat Sarıgül, Özlem Soydan, Umut Tingür, Hande. S. Ürben ve Sirel Yakupoğlusahnede olacak.

Konserin programında; Ahmet Adnan Saygun’un , “Yalancı Dünyaya Konup Göçenler ” , “Bad-ı Sabaya Sorsunlar”, “Ağlamaktır Benim İşim” , Cemal Reşit Rey’in “Ayın Ondördü” , Muammer Sun’un “Bozkırın Sesi” , Yalçın Tura’nın “ Hasrtetim Sana” , Nevit Kodallı’nın “Sarı Zeybek Düeti” ve “Bülbülüm”, Ulvi Cemal Erkin’in “Çamdan Sakız Akıyor” ,Aydın Karlıbel’in “Serenler Türküsü” , “Kitab-ı Bahriye , “Atatürk Marşı” bestelerinin yanı sıra, Erdal Tuğcular düzenlemesiyle, “Karahisar Kalesi” , Serdar Yalçın düzenlemesiyle, “Allı Turnam”, “ Yemen Türküsü” , “Çökertme”ve Aydın Karlıbel düzenlemesiyle, “Ankara’nın Taşına Bak ”, “Efem” besteleri, Aydın Karlıbel’in piyanosu eşliğinde seslendirilecek.

İDOB, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılında, değerli Türk Bestecilerin eserlerinden oluşan bir program ile seyirciyle buluşuyor.

Ahmet Adnan Saygun’dan “Bozlak,Harmandalı,Köroğlu” , Turgay Erdener’den”Sen,sen, sen ” , Muammer Sun’dan “Bozkırın Sesi ” , Cemal Reşit Rey’den “Ayın Ondördü, Çeşme ” , Necil Kazım Akses’den “Mumların Karanlığı ” , Ulvi Cemal Erkin’den “Çamdan Sakız Akıyor ” , Yalçın Tura’dan “ Hasretim Sana ”, Nevit Kodallı’dan “Türkü ” ve Aydın Karlıbel’den “Kraliçe Berengeria, Aslan Yürekli Rişar ” gibi besteler, Aydın Karlıbel’in piyanosu eşliğinde seslendirilecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistleri, Ufuk Karakoç, Ayşe Özkan, Burcu Soysev, Alp Köksal, Özlem Soydan, Cenk Bıyık, Önay Günay, Esra Akcan ve Sema Günsoy’un sahnede olacağı konser ; 27 Ekim 2018 Saat: 19:00’da Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde…..

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sezona hızlı ve yeniliklerle birlikte giriyor.

28 Eylül 2018 Cuma günü Süreyya operasında sezona ROSSİNİ yapıtlarıyla ‘merhaba’ diyecek İstanbul Devlet Operası kendisine bağlı olarak çalışan Modern dans topluluğuyla Süreyya Operası, Emek Pera, Zorlu Center(PSM) ve Drama Sahnesi Yel Değirmeni, Arkeoloji Müzesi, Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi salonlarını kullanarak; öncelikle geçen sezon sahneye koyulan ve kapalı gişe oynayan The Rake’s Progress, Falstaff, Ninatta, Bayazıt  Operalarını; Stabat Mater,Verdi Requiem Orotoryoları,Don Kişot, Judıth baleleri, Modern Dans Topluluğunun sergilediği Jizel, Güldestan,Şehir Orman  eserlerini sergileyecek.

Kurum Müdürü SUAT ARIKAN Bu sene DON KİŞOT’’la ilgili bir sürpriz hazırlamış sanatseverlere Don Kişot Balesinden sonra rejisör Recep Ayyılmaz  Jules Massenet’in Don Kişot isimli  5 (beş) perdelik operasını sahneye koyuyor. İlk temsil  19 OCAK 2019 tarihinde. Daha sonra da DON KİŞOT Çocuk oyunu var sırada. Don Kişot temasını işleyen Mançalı Şövalye isimli müzikal de bu arada yazmadan geçemeyeceğim. Bu eser mayıs ayında seyircisiyle buluşacak. Rejisör DOĞAN ÇELİK  Sergey  Rahmaninof’un  ALEKO isimli 1 (Bir) perdelik  çok güzel  bir operasını sahneye koyacak . İlk temsil 19 Nisan 2019 . Şimdiye kadar Konser şeklinde yıllarca söylenen  A.ADNAN SAYGUN’un Yunus Emre Orotoryosu Uğur Seyrek’in koreografisiyle 23 Şubat 2019 tarihinde bale sanatçılarıyla birlikte ilk defe İstanbul Seyircisinin karşısına çıkacak.  G. Verdi’nin müzikleriyle Üç Silahşorler isimli balesi  yeni sergilenecek eserler arasında yer alacak bu sezon. Modern Dans Topluluğuysa Fulya Sanat Merkezi ve Zorlu Center  salonlarında Alis Yıldızların Altında, Elektronika, Dönülmez Akşamın Ufku isimli yeni gösterileriyle seyirciyi selamlayacaklar.

Ayda bir kere olmak şartıyla Süreyya Operası Fuayesinde Piyano eşlikli konserler var. Ayrıca Arkeoloji Konserleri İstanbul Arkeoloji Müzesinde devam edecek. Kadıköy Yel değirmeni Konser merkezinde de devam edecek konserlerde; Rus Bestecileri, Nordik Bestecileri, Napoliten Konserleri, Alman Romantik Besteleri, Amerikan-İngiliz Bestecileri, Kış ve Bahar Konserleri ve en önemlisi Türkiye’de opera ve bale sanatına çeşitli biçimlerde hizmet vermiş ustalarımızı anmak için  Ustalara Saygı konserleri müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

Konservatuvarlardan yeni mezun olmuş veya öğretim kadrosunun dikkatini çekmiş sanatçı adaylarını da düşünmüş Suat Arıkan ve ekibi.  Hem müzikseverler yeni sesler ve enstrüman çalan sanatçı adaylarını tanısın; hem de bu gençler seyirci ve orkestra deneyimini tatsınlar diye düşünülmüş bir proje. Bu sene daha önceki yazılarımda tanıtımını yaptığım Çocuk bale ve korosunun bu sene ayrı ayrı gösterileri var sakın kaçırmayın. Çocuklar için Türkiye çapında düzenlenecek resim yarışması bu sene de tekrarlanıyor.

Dünyanın en ünlü bestecilerinden biri olan Giuseppe Verdi’nin ‘Falstaff’ isimli muhteşem eseri, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmeye başladı.

İtalyan Besteci Guiseppe Verdi’nin son başyapıtı ‘Falstaff’ 07 Nisan 2018’de(Bugün) İstanbul Devlet Opera ve Balesi
tarafından sahneleniyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin başarılı performansıyla bu akşam prömiyerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

William Shakespeare’e ait Windsor’un Şen Kadınları ve IV. Henry oyunlarından uyarlanarak hazırlanan ‘Falstaff’ adlı opera, dünyada ilk kez 1893 yılında sahnelenmiş ve hem müzikal hem de sahnelenme anlamında dünyanın en zor operalarından biri olarak kabul edilmişti. Zorluğuyla dikkat çeken ünlü eser bu kez İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye taşınıyor.

‘Falstaff’ın rejisörlüğünü Renato Bonajuto üstlenirken, orkestra şefliğinde Roberto Gianola ve Can Okan yer alıyor. Eserin koro şefi ise Paolo Villa.

14. yüzyıl İngilteresi’nde geçen ‘Falstaff’, bu akşam Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde prömiyerini gerçekleştirecek.

Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde 7 Nisan Cumartesi günü prömiyerini yapacak Falstaff operası, 10, 11, 13, 14, 21, 24 ve 25 Nisan tarihlerinde de sahnelenecek.

23 Aralık Cumartesi günü Down Sendromlular için neoklasik “Fındıkkıran” balesi sahnelenecek.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Down Sendromlular Derneği’ni ağırlayacak olan İstanbul Devlet Opera ve Balesi, neoklasik “Fındıkkıran” balesi ile Down Sendromlu seyircilerin karşısına çıkacaklar.

Geçtiğimiz sene görme engelli sanatseverlere “sesli betimleme” ile yılbaşı armağanı olarak sunulan neoklasik Fındıkkıran balesi, 23 Aralık Cumartesi günü Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde Down sendromlu izleyicileri konuk edecek.

Bale bölümü sanatçıları, Rus besteci Pyotr İlyiç Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son eseri olan ve küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarını konu alan büyü-masal tarzı neoklasik eserinin librettosu, Uğur Seyrek ve Işık Noyan imzası taşıyor.