Şunun için etiket arşivi: İnsan Hakları

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen 8. AB İnsan Hakları Film Günleri başladı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun düzenlediği, 8. AB İnsan Hakları Film Günleri başladı. AB üye ülkeleri ve kültür merkezlerinin katkılarıyla, 10 Aralık İnsan Hakları Günü çerçevesinde düzenlenen etkinlik, bu yıl 21 şehirde 40’tan fazla belgeseli izleyiciyle buluşturuyor. Gösterimler 16 Aralık’a kadar halka açık ve ücretsiz olacak.

Etkinlik kapsamında 8’inci kez düzenlenen AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın finalistleri de önceki gün Ankara’da düzenlenen gala gecesinde ödüllerini aldı. Yarışmaya katılan 67 film arasında finale kalmayı hak eden 11 film jüri üyeleri oyuncu Lale Mansur, Hürriyet Gazetesi Kültür Sanat Editörü İhsan Yılmaz, insan hakları aktivisti Sevna Somuncuoğlu, gazeteci Bülent Mumay ve Öğretim üyesi Sevilay Çelenk tarafından değerlendirildi.

Birincilik ödülünü Serdar Altun’un ‘Oyuncak Bebek’ adlı filmi, ikincilik ödülünü Veysel Çelik’in ‘Kefaret Yağmuru’ adlı filmi, üçüncülük ödülünü Abdi Cangı’nın ‘Şeyleşme’ adlı filmi aldı.

İnsan hakları savunucu portresi dalında ödülü ise Gökhan Çetin ‘Vatansız’ isimli filmi ile aldı. AB Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger, ödül töreninde yaptığı konuşmada “İnsan haklarına saygı, demokratik ve güçlü bir toplum, sürdürülebilir kalkınma, güvelik ve uzun dönemde barış için bir ön koşuldur” dedi.