Yazılar

Okullar ne zaman açılacak? İkinci dönem ne zaman başlayacak?

İkinci dönem ne zaman başlayacak? 2019-2020 öğretim yılının iki hafta sürecek yarıyıl tatili başladı. Geçtiğimiz 17 Ocak’ta karnelerin dağıtılmasıyla birlikte öğrenci ve aileleri için de sömestr tatili başlamış oldu.

Uzmanlar bu tatilde Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan öğrencilere “çalışmaya devam” önerisinde bulunuyor. Yine bir başka öneri de ailelerin çocuklarıyla zaman geçirmeleri ve karneleri çok yönlü olarak değerlendirmeleri yönünde.

İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
İki haftalık tatilin ardından ise yine okullar açılacak ve 2019-2020 öğretim yılının ikinci dönemi başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takvimine göre 3 Şubat’ta ikinci yarıyıl için okullar açılacak.

Bakanlığın aldığı karara göre artık okul dönemi iki ara tatil ile bölünmüş durumda. Bu yıl okullar bir hafta erken açıldı ve bir hafta da geç kapanacak. Bu yeni takvime göre 13 haftalık yaz tatilinin iki haftası nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil oldu. 18-22 Kasım tarihlerinde ilk ara tatil yapıldı. İkinci ara tatil ise 6-10 Nisan tarihleri arasında olacak.

13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanacak ve öğrenciler 11 haftalık yaz tatiline girilecek. Bu arada öğretmen takviminde bir değişiklik yok.

8 VE 12. SINIFLAR SINAVA HAZIRLANIYOR
Bu dönem ise 8 ve 12’nci sınıflar için sınava sayılı aylar kalması anlamına geliyor. 7 Haziran’da 2020 LGS, okullar kapandıktan sonra 20-21 Haziran tarihlerinde ise 2020 YKS yapılacak.