Yazılar

Hacı Bektaş-ı Veli’nin Felsefesi Tanıtılacak

hacıbektaşi

Anadolu coğrafyasının gönül erlerinden biri olan Hacı Bektaş-ı Veli’nin felsefesi, Nevşehir’de yarın ikincisi gerçekleştirilecek olan festival ve sempozyumla tanıtılacak.

hacıbektaşi

Başbakanlık Tanıtma Fonunun katkısıyla Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesince düzenlenen “2. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Hoşgörü ve Barış Sempozyumu” ile “2. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Hoşgörü ve Barış Festivali”, yarın başlayıp 10 Ekim’de sona erecek.

Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, AA muhabirine, Hacı Bektaş-ı Veli’nin Nevşehir’in önemli değerlerinden biri olduğunu, 13. yüzyılda tüm dünyaya hoşgörü, barış ve kardeşlik getirmek adına Anadolu’nun bağrında çalışmalar yaptığını söyledi.

Bütün bu değerlerden yola çıkarak üniversite bünyesindeki Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsünün sempozyum ve festival düzenlemeye karar verdiğini anlatan Kılıç, “Şu anda bütün dünyada sevgi, barış, hoşgörüye ihtiyacımız her zamankinden çok daha fazla ve daha da artacak” diye konuştu.

Sempozyum ve festival programını Başbakanlık Tanıtma Fonuna sunduklarını dile getiren Kılıç, “Bu etkinliğimizi kabul ettiler, yapılması noktasında da ana sponsorumuz oldular. Öncelikle onlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sempozyumu özellikle önemsediklerini vurgulayan Kılıç, Hacı Bektaş-ı Veli’nin hoşgörüsünü, düşüncesini, karizmatik liderliğini, 13. yüzyılda bütün dünyaya seslenişini her zaman ayakta tutmak istediklerini bildirdi.

Prof. Dr. Kılıç, “Amacımız Hacı Bektaş-ı Veli’nin felsefesini bütün dünyaya haykırabilmek, ‘Gelin bir olalım, diri olalım’ diyebilmektir. İnşallah bu düşüncelerle sempozyumumuzu 8-10 Ekim’de gerçekleştirme çabasındayız” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da kendilerine her konuda destek olduğunu belirten Kılıç, sempozyum ve festival programına ilişkin şu bilgileri verdi:

“İlk gün sportif bir faaliyetle festivalimizi başlatacağız. Ardından bir seramik ve resim sergimiz olacak. Daha sonra Afyonkarahisar Senfoni Orkestrasının konseri gerçekleşecek. Sonrasında İran’dan bir müzik grubunun çok farklı bir gösterisi olacak. Yine Samsun’dan gelen bir grubumuz farklı bir müzik dinletisi sunacak. Güzel sanatlar fakültesi öğrencilerimizin de gösterileri olacak. 3. günde Albayraklar Müzik Topluluğu ve Tokat Semah Ekibi, katılımcıların karşısına çıkacak. Öğrenci ve hocalarımızın hazırladığı ‘Barış ve Hoşgörü İçin Çal’ isimli kısa filmimiz yayınlanacak. Bunu halkımızla, gençlerimizle, öğrencilerimizle paylaşacağız.”