Yazılar

Dans eden Shiva Nataraja

Shiva Hinduizmde yenilenme ve yıkımın tanrısı olarak kabul edilir. Ve bu yüzden bir paradosk oluşturur. Bir diğer ismiyle dansın efendisi Hindistan’da bulunan çok sayıdaki tezahürlerin içinde en popüler olanıdır.Dans eden Shiva’nın ilk heykelleri 5. yüzyılda görülmeye başlanır. Arındırıcı bir ateşten oluşan çemberin içinde mutlulukla dans eden Shiva kozmosun yaratılışını ve devamlılığını temsil eder. Shiva sağ ayağıyla cehaletin şeytanı olan Apasmarayı ezmektedir.

Shiva’nın ateş çemberi içinde yaptığı dans, ibadet edenlere,yaşam döngüsünü,ölümü ve bu ikisinin Shiva’da birleştiğini hatırlatır. Dans esnasında  Shiva, beş element, ortaya çıkarır.

1-) Dolaşık saçlar

Shiva’nı uçuşan,dolaşmış saçları onun tacıdır. Bu ayrıntı, dans eden tanrının tasvirlerinde sıklıkla kullanılan etkili bir yöntemdir. Shiva’nın saçlarında, Ganj Nehri’nin kişileştirilmesi olan ve Shiva dans ettikçe onun uçuşan saçlarından yeryüzüne düşen Tanrıça Ganga figürü bulunmaktadır.

2-) Shiva

Shiva burada fiziksel açıdan güzel bir tanrı olarak betimlenmiştir. Figürün yüzündeki dingin ifade dansın dinamizmi ve enerjisiyle zıt düşer.

3-) Ezilen cüce

Shiva’nın sağ ayağının altında ezilen bir figür yer alır. Bu figür, Hindu mitolojisinde cehaletin ve yanılsamanın şeytani bir kişileştirmesi olan Apasmara’dır.