Şunun için etiket arşivi: hikmet hükümenoğlu

Atilla İlhan Edebiyat Ödülleri, Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda düzenlediği tören ile sahiplerine verildi.

Tören Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Solmaz İlhan’ın açılış konuşması ile başladı. Solmaz İlhan yaptığı açıklama da; “Bu ödüller ile temel amacımız, Attilâ İlhan’ın her eserinde öne çıkartmaya gayret ettiği ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna lâyık olacak eserleri öne çıkartmaktır” dedi.

Solmaz İlhan’ın ardından kürsüye çıkan Seçici Kurul Onursal Başkanı Doğan Hızlan konuşmasını yaptı.
Doğan Hızlan konuşmasında: “Türk edebiyatının büyük ustalarından birinin adına düzenlenen ödüllerin onursal başkanı olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum.” dedi.

Hikmet Hükümenoğlu ‘Körburun’ isimli kıtabıyla roman dalındaki ödülün sahibi oldu. Adnan Özer ise ‘Yol Şarkıları’ isimli şiir kitabıyla şiir dalında ödül aldı.

2017 Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün sahibi olan Hikmet Hükümenoğlu, ödülünü Seçici Kurul Onursal Başkanı Doğan Hızlan’ın elinden aldı. Ödülün ardından ödül konuşması yapan Hükümenoğlu:

“Körburun benim beşinci romanım ama daha önceki romanlarımda olmayan bir bağ var aramızda. Benim özel dünyamda çok önemli bir yeri var. Bu roman, Attilâ İlhan’ın adını taşıyan bu değerli ödüle lâyık görüldüğü için çok mutluyum.” dedi.

“Yol Şarkıları” isimli şiir kitabıyla 2017 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nün sahibi olan Adnan Özer, ödülünü Şiir Ödülü Seçici Kurul Başkanı Metin Celal’in elinden alırken yaptığı açıklama da: “Heyecanlıyım doğrusu. Ödüller heyecanlandırmalı. Ama Attilâ İlhan Ödülü daha çok heyecanlandırmalı. Attilâ İlhan edebiyatımızın kaptanı, sevgili ağabeyimiz, büyük ustamız. Oturmasını, kalkmasını, konuşmasını, beyefendiliğiyle ondan öğrendiğimiz bir ustamızdı. O sadece bir şair değildi, şiir etiğini kamusal alana da yaymış birisiydi. Çok çok teşekkür ediyor, bu ödüle lâyık olmaya çalışacağıma söz veriyorum.” dedi.

Ayrıca İlk Roman Vakıf Ödülü ‘Lakin Bu Bir Masal’ kitabıyla Jale Şengün’e değer görülürken, İlk Şiir Kitabı Vakıf Ödülü de ‘İlk Ayrılık’ kitabıyla Selenay Kübra Koçer’e sunuldu.

2017 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Ödülü’nün sahibi olan Jale Şengün ise, ödülünü Doğan Hızlan’ın elinden aldıktan sonra yaptığı ödül konuşmasında: “Yıllar önce yine bir kitap fuarında tanışma şansı bulmuştum Attila İlhan’la. O gün fuardan onun adını taşıyan iki şiir kitabını göğsüme bastırarak ayrılmıştım. Bugün de onun adını taşıyan ödülümü göğsüme bastırarak ayrılacağım” dedi.

2017 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Ödülünü “İlk Ayrılık” kitabıyla Selenay Kübra Koçer ödülünü Metin Celal’den teslim alırken, yaptığı konuşmada: “Çok küçük yaşımdan beri şiir yazıyorum. Ortaokulun başında kitaplıkta Attilâ İlhan’ın ‘Yasak Sevişmek’ kitabını bulmuştum. O yaştaki bana ismi erotik gelmişti, sanki okursam haddimi aşacakmışım gibi hissetmiştim. Bugün burada olmamda o kitabın rolü büyüktür. Çünkü şiir bana hayatım boyunca haddimi aşmam gerektiğini öğretti” dedi.

Selim İleri’nin başkanlığındaki 2017 Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Ülkü Karaosmanoğlu ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer aldı.

Metin Celal’in başkanlığındaki 2017 Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Hüseyin Yurttaş ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı.

 

6-16 yaş arası