Şunun için etiket arşivi: hamlet collage

Hamlet Collage oyunu Tiyatro Festivali’nde sahne alırken , eserde rol üstlenen ünlü Rus oyuncu Evgeny Mironov’a, festivalin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Kanadalı tiyatro ve sinema yönetmeni Robert Lepage’ın uyarlayıp rejisörlüğünü yaptığı “Hamlet Collage”, İKSV tarafından gerçekleştirilen 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde sanatseverlerle buluştu. Moskova Golden Mask Festivali’nin iş birliğinde festivale konuk olan eser, Zorlu PSM’de sahnelendi.

Eserde rol alan Moskova’nın köklü tiyatrosu Theatre of Nations’ın sanat direktörü, ünlü Rus oyuncu Evgeny Mironov, Carl Fillion tarafından tasarlanan ve video sanatının imkanlarını sonuna kadar kullanan bir küp içinde, 11 Hamlet karakterini canlandırdı.

Sanatçı, tiyatronun önemine işaret ederek, “Hepimiz bir tiyatronun içinde yaşıyoruz ve hepimiz birer oyuncuyuz. Umut ediyorum ki tiyatro bizi güzelleştirsin. Bütün kötülüklerin üstesinden gelip, bizi güçlü ve sevecen kılsın. Ben buna inanıyorum ve sizlerin de inanmasını istiyorum.” dedi.

Üç tarafı açık ve video mappingin tüm özelliklerinin kullanıldığı bir küpün içinde gösteri sunan sanatçı, iki saati aşkın süre sahnede kaldı.

Sahne Tasarımını Carl Fillion’un üstlendiği gösteride, kostümleri François St-Aubin, ses ve müzikleri Josue Beaucage, videoları ise Lionel Arnould yaptı