Şunun için etiket arşivi: hamam

1700’lü yıllardan kalma tarihi Osmanlı Hamamı, yapılan renovasyonla ‘çok yönlü bir sanat merkezi’ olarak sanata ve sanatçıya hizmet vermeye başladı.

Geçmişi 17’inci yüzyıla uzanan ve o dönemlerde kömür depolarında çalışanların temizlenmesi, dinlenmesi ve sosyalleşmesi amacıyla inşa edilen 300 yıllık hamam, sanat merkezine çevrildi, adı da ‘Hamam Arts Hub’ (HAH) oldu. HAH, klasik sanatlardan, çağdaş ve dijital sanata kadar birçok yelpazedeki eseri sanatseverlerle buluşturacak. Ayrıca genç sanatçılara birlikte çalışma ve üretme imkanı da sunacak.

Girişimcilik ve yaratıcı üretim için yeterli altyapıyı sağlayacak olan sanat merkezinde koleksiyonerlerin eser seçebilmelerinin yanında sanat eğitimleri verilecek ve tüm Türkiye’yi kapsayan yarışmalar da düzenlenecek. HAH’ta tasarım dükkanları da yer alırken, mekanın içinde bulunan Artcafe sanatseverlerinin buluşma ve sosyalleşme noktası olacak.

Hamamın, sanat merkezine dönüştürülmesinde Ersin Pamuksüzer’in imzası bulunuyor. Osmanlı Hamamı’nın renovasyonu ile İstanbul’a yeni bir sanat merkezi kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Pamuksüzer “Burayı yeni nesil sanat çekim merkezi olarak nitelendiriyoruz. Buranın mekansal fonksiyonu sergi, ancak sanatçıların kreatif işler ürettiği bir ortamda sağlayacağız” dedi.