Şunun için etiket arşivi: fmv

FMV Işık Okulları Kültür Konferanslarının 37.si, 9 Kasım’da gerçekleşecek. Yazar İpek Çalışlar, “Bilinmeyenleriyle Mustafa Kemal” konulu konferansta dinleyecilerle bir araya gelecek.

FMV Işık Okulları tarafından 5 yıldır gerçekleştirilen ve bugüne kadar iş dünyasından bilim insanına, yazardan siyasetçiye kadar pek çok farklı önemli ismi, dinleyicilerle buluşturan Kültür Konferansları’nın Kasım ayı konuğu yazar İpek Çalışlar olacak.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunu olan İpek Çalışlar, gazeteciliğe TRT Haber Merkezi’nde başladı. 1980’li yıllarda Nokta Dergisi’nin haber müdürlüğünü yapan Çalışlar, Söz Gazetesi ve Sokak dergisinin kurucularından oldu. Bir dönem Cumhuriyet Gazetesi’nin haber müdürlüğünü de üstlenen İpek Çalışlar, on yıl boyunca Cumhuriyet Dergi’yi çıkarttı. Oral Çalışlar ile birlikte ‘’İran: Bir Erkek Diktatörlüğü’’ adlı kitabı yayımlayan Çalışlar’ın, 2006 yılında yaptığı görüşmeler ve belge araştırmalarının sonucunda ‘’Latife Hanım’’ adlı biyografi kitabı yayımlandı, yazar bu eserle Türkiye PEN Yazarlar Derneği’nin Duygu Asena Ödülü’ne sahip oldu. İpek Çalışlar’ın, Halide Edip Adıvar’ın yaşamını ele aldığı ‘’Halide Edib: Biyografisine Sığmayan Kadın’’ kitabı 2010 yılında raflarda yerine aldı. İpek Çalışlar son olarak 2018’in Eylül ayında ‘’Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı’’ isimli eserini yayımlandı.

İpek Çalışlar’ın Kültür Bakanlığı Ödüllü film senaryosu ile çevirileri de bulunmaktadır.
Katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu konferans, 9 Kasım Cuma günü saat 18:00’de FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü, Sacit Öncel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

5 yıldır süren FMV Kültür Konferanslarına daha önce Nedim Gürsel, Prof. Dr. Bingür Sönmez, Ayşe Kulin, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ersin Özince, Özden İnönü Toker, Prof. Dr. Şevket Pamuk, Onur Öymen, Prof. Dr. Nihat Berker ve Evin İlyasoğlu gibi isimler konuşmacı olarak katıldı.