Yazılar

11 Yaşındaki Türk Balerinden Büyük Başarı

11 yaşındaki Türk yetenek Yasemin Kayabay, YAGP 2018’de finale katılmaya hak kazandı.

Henüz 11 yaşında olmasına rağmen oldukça yetenekli olan genç balerin Yasemin Kayabay, New York’ta finali yapılacak olan YAGP 2018’de finale kaldı.

2018 Uluslararası TAllinn Bale Yarışması’nda üçüncü olarak büyük bir başarıya imza atan Yasemin Kayabay, New York’ta yapılacak YAGP 2018 yarışmasında da birinci olmak için mücadele edecek.

21-26 Mart tarihleri arasında düzenlenen Tallinn Bale Yarışması’nda 11-14 yaş kategorisinde yarışan Kayabay, klasik bale kategorisi olan 1. turda Fairy Doll – Taş Bebek Perisi varyasyonunu sergileyerek 2. tura yükselmeyi başardı. 2. Turda da Ninni adlı modern varyasyon ile seyirciyi büyüleyen genç yetenek, finale ulaştı. Final turunda ise etkileyici performansıyla üçüncülük ödülüne layık görülen Yasemin Kayabay, dünyaca ünlü bale yarışması ‘YAGP 2018’de yarışma şansı yakaladı.

Kayabay’a kazandığı üçüncülük ödülü ve prestijli bir yarışmada yer alma fırsatının yanı sıra Zürih Dance Academy, Berlin State Ballet okullarından kısa süreli eğitim bursu ile Kore Ballet Foundation’dan yaz okulu bursu verildi.

‘Carmen’ Operasının Finali Değiştirildi

Dünyaca ünlü ‘Carmen’ operasının final sahnesi kadın cinayetlerine dikkat çekmek için değiştirildi.

Fransız besteci Georges Bizet’nin bestelediği dünyaca ünlü operası ‘Carmen’in finali, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için değiştirildi.

Son zamanlarda dünya genelinde kadına şiddet ve taciz olaylarındaki artışa tepki göstermek isteyen İtalya’daki Floransa Opera Evi (Opera di Firenze – Maggio Musicale Fiorentino), ilginç bir karara imza atarak, ‘Carmen’ operasının finalinde önemli bir değişikliğe imza attı. Normalde baş kadın karakterinin bir erkek tarafından öldürülmesiyle sonlanan Bizet’nin Carmen operasına alternatif bir final yazan Floransa Opera Evi; ‘çingene kızı’ Carmen’i, ölen değil öldüren olarak gösterecek.

Carmen operasının orijinalinde kıskanç bir aşık olan Don Jose ‘çingene kızı’ Carmen’i öldürür, yazılan yeni final sahnesinde ise dengeler tam tersine döner ve Carmen, kendisine saldıran Don Jose’yi öldürür.

Carmen operasıının yeni hali, Floransa Opera Evi tarafından 7 Ocak’ta sahnelenecek. İlk gösteri öncesi 5 Ocak’ta halka açık genel bir prova gerçekleştirilecek. Kadın yazarlar, şairler, sivil toplum temsilcilerinin de katılacağı provada kadına şiddet konusunun tartışılacağı bir de etkinlik düzenlenecek.