Yazılar

İstanbul’daki Çinili Köşk ne zaman yapıldı?

Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayı’na ek olarak yaptırılmış köşklerden biri olan Çinili Köşk’ün mimarı bilinmemektedir. 1472 yılında inşası biten iç ve dış kısmını kaplayan firuze renkli çini ve mozaikleri sebebiyle Sırça Saray ya da Sırça Köşk olarak da isimlendirilen bu bina Türk süsleme sanatının en güzel örneklerinden biri sayılmaktadır.

İç ve dış süslemede kullanılan çiniler, Selçuklu sanatının izlerini taşımaktadır. Zaman içinde yıpranıp bozuldukları için 1910’da Kütahya çinileriyle değiştirilmiştir. Yapılan bazı incelemeler, köşkün vaktiyle bir de yangın geçirip onarıldığı ortaya çıkmıştır.

Arkeoloji müzesi olarak kullanılmasına karar verildikten sonra ne yazık ki Çinili Köşk kendine has özelliğini bir parçada olsa yitirmiş, ancak Cumhuriyet ile beraber geçirdiği onarımdan sonra yenide eskiye yakın niteliklerini kazanmıştır.

Çinili Köşk, 14 direkli bir galeri ile birlikte kubbeli bir alon, büyük pencereli iki dehliz, limanı gören yüzünde üç taraflı camlı ve havuzlu bir oda ile yine salonun yan taraflarında bulunan kubbeli dört odadan meydana gelmiştir.