Yazılar

“Kemanı ağlatan adam” Ankara’da konser verecek

Dünyaca ünlü keman virtüözü Farid Farjad, 21 Kasım’da Ankaralılarla buluşacak.

farid faraj

“Kemanı ağlatan adam” olarak dünyada tanınan keman virtüözü Farid Farjad, 21 Kasım’da Ankara’da konser verecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Halil Sezai yarın, Volkan Konak 21 Kasım’da, Koray Avcı 25 Kasım’da Jolly Joker Ankara’da, Moğollar grubu da yarın akşam Hayal Kahvesi’nde sahne alacak.

“Kemanı ağlatan adam” olarak dünyada tanınan keman virtüözü İran asıllı Farid Farjad, 21 Kasım’da ATO Congresium da hayranlarıyla buluşacak.

Ankara Caz Derneği’nce bu yıl 19’uncusu yarın başlayacak “Uluslararası Ankara Caz Festivali” kapsamında Türkiye’nin usta caz piyanistlerinden Kerem Görsev, Kağan Yıldız ve Ferit Odman’dan oluşan üçlü yarın akşam MEB Şura Salonunda sanatseverlerin karşısına çıkacak.

– Opera ve Bale

  1. yüzyılın en önemli bale yapıtı olarak kabul edilen ve sahnelendiği ilk günden günümüze bale tarihinin en sevilen eserlerinden Coppalia, bu akşam Opera Sahnesi’nde sanatseverlerin karşısına çıkacak. Eser, Macar koreograf Gyula Harangozo tarafından sahneye konuluyor.

Coppalia, nişanlısı Franz’ın gizemli bir evin balkonundaki güzel kız Coppelia’ya ilgisini kıskanan Swanilda’nın eve gizlice girerek Coppelia’nın aslında bir oyuncak olduğunu keşfetmesi ve nişanlısına unutamayacağı bir ders verme konusunda karar almasını konu alıyor.

Amadeus Hoffman’ın “Fındıkkıran ve Fareler Kralı” adlı masalından yola çıkılarak Alexander Dumas’ın yeniden yazdığı, ilk koreografisi Marius Petipa tarafından gerçekleştirilen “Fındıkkıran” balesi, dünyada en çok sahnelenen bale eserlerinden biri olma özelliğini koruyor.

Klara’nın yılbaşı armağanı olarak aldığı ‘Fındıkkıran’ oyuncağı ile ilgili rüyalarını konu alan eserin koreografisini Anna Akabalı’nın yaptığı opera 21 Kasım’da Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Müzikli çocuk oyunu “Kalp Korosu” 22 Kasım’da Leyla Gencer Sahnesi’nde, Bestesi Selman Ada’ya, librettosu Tarık Günersel’e ait “Ali Baba&40” operası Mehmet Balkan rejisiyle 23 Kasım’da Opera Sahnesi’nde, “Kanlı Nigar” müzikali ise 24 Kasım’da sahnelenecek.

– Tiyatro

Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivallerinden biri olan “TAKSAV Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali” bu yıl 20. kez tiyatroseverlerle buluşacak. Ankaralıların sanata doyacağı etkinlik kapsamında 20-30 Kasım tarihleri arasında çok sayıda oyunla izleyicinin karşısına çıkılacak.

George Orwell’in yazdığı, Özge Kayakutlu’nun çevirdiği ve Barış Erdenk’in yönettiği “Hayvan Çiftliği” bu akşam, yarın, 21 ve 22 Kasım’da, Chris Alexander ve Hille Darjes’in yazdığı, Yücel Erten’in çevirdiği ve İlham Yazar’ın yönettiği “Shakespeare Zorda” 23 ve 24 Kasım’da Akün Sahnesi’nde seyircilerle buluşacak.

İrin Aktemur’un yazdığı, Umut Toprak’ın yönettiği “Neşe, Dert, Aşk” bu akşam, yarın, 21, 22 ve 24 Kasım’da, Pervin Ünalp’ın yazıp yönettiği “Kuaförde Bir Gün” 25 Kasım’da Altındağ Tiyatrosu’nda, Antov Çehov’un yazdığı, Ataol Behramoğlu’nun çevirdiği, Erhan Gökgücü’nün rejisörlüğünü yaptığı “Vanya Dayı” 22-24 Kasım’da Büyük Tiyatro’da oynanacak.

Tufan Gündüz’ün yazdığı, Adnan Erbaş’ın yönettiği “Bir İnce Sızı” bu akşam, yarın, 21, 22 ve 24 Kasım’da Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, Haldun Taner’in yazdığı, Ali Düşenkalkar’ın yönettiği “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” bu akşam, yarın, 21, 22, 24 ve 25 Kasım’da Küçük Tiyatro’da sahneye koyulacak.

Pedro Bloch’un yazdığı, Lütfi Ay ve Tarık Levendoğlu’nun çevirdiği, Yurdaer Okur’un yönettiği “Euridice’nin Elleri” bu akşam, yarın ve 21 Kasım’da, Anton Çehov’un yazdığı, Yılmaz Gruda’nın çevirdiği ve Aclan Büyüktürkoğlu’nun yönettiği “Kuğu’nun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi” 24 ve 25 Kasım’da Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek. “Euridice’nin Elleri” oyunu ayrıca 24 ve 25 Kasım’da Tatbikat Sahnesi’nde oynanacak.

Sönmez Atasoy’un yazdığı, Mustafa Kurt’un rejisörlüğünü yaptığı “Bizim Yunus” yarın ve 22 Kasım’da, Sait Faik Abasıyanık’ın yazdığı, Murat Çidamlı’nın yönettiği “Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye” 24 Kasım’da Stüdyo Sahnesi’nde, Gülşen Karakadıoğlu’nun yazdığı, Vacide Öksüzcü’nün yönettiği “Nehir” bu akşam, yarın ve 21 Kasım’da Ziraat Sahnesi’nde gösterilecek.

Nuri Pakdil’in yazdığı, Murat Demirbaş’ın yönettiği “Umut” 19 ve 21 Kasım’da İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde, Sevim Ak’ın yazdığı, Servet Aybar’ın oyunlaştırdığı “Horoz Adam ve Korsan” 24 Kasım’da, Federico Garcia Lorca’nın yazdığı, Turan Oflazoğlu’nun çevirdiği ve Ayşe Emel Mesci’nin rejisörlüğünü yaptığı “Bernarda Albanın Evi” 25 Kasım’da İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Jordi Galceran’ın yazdığı, Sinan Pekinton’un yönettiği “Grönholm Metodu” bu akşam, yarın, 21 ve 22 Kasım’da Şinasi Sahnesi’nde oynanacak.