Yazılar

Diksiyon ve Etkili Konuşma kursumuzda yeni kur için kayıtlar başladı

Konuşma ard arda sözcükleri sıralamak değildir…  Her birey elbette konuşabilmeyi ve yaşadığı ülkenin kendi dil yapısına göre bunu en iyi şekilde yapabilmelidir ister.

Businessman lecturing

Güzel ve etkili konuşmak sadece sanatçılara mahsus bir şey değildir. Herhangi bir meslekteki kişininde güzel konuşmayı istemesi kadar doğal bir durum olamaz. İster Mühendis, ister garson ister, doktor, belediye başkanı memur ve isterseniz ev hanımı olun ebetteki bir grup ya da topluluk veya bir toplantı, eş dost sohbeti olsun güzel konuşmak insanları etkilemek isteriz.

Doğduğumuz yetiştiğimiz bölgeye bağlı olarak ağız, şive farklılıkları olabileceği gibi nefes ve vurgu yanlışları da yapıyor olabiliriz. Tüm bunları düzeltmek elinizde.  Genel olarak amaçlanan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Duygu ve düşüncelerimizi anlatırken, sözcükleri doğru, anlatmak istenilen duyguya en uygun üslupta seslendirmektir. Diksiyonu bozuk olan insanlar toplum içinde istedikleri başarı ve mutluluğu bir türlü yakalayamazlar. Peki diksiyonun bozuk olması bir ömür boyu çekeceğimiz kaderimiz midir? Tabii ki hayır. Sizler ve bizler doğru diksiyon eğitimini aldığımız sürece sıkıntılarımızdan kurtulabilir, toplum içinde ışık saçan insanlar haline dönüşebiliriz. Konuşmamıza başlarken heyecanlanıyor, ses tonumuzu beğenmiyor, kendimizi etkili ifade edemiyor, anlatmak istediklerimizi kopuk kopuk bilgi kırıntıları şeklinde aktarıp daha sonra kendimize kızıyorsak ve bu durumun hayat boyu bizimle olacağını düşünüyorsak bu kursu mutlaka almalısınız. Çünkü bütün bu olumsuzlukların üstesinden doğru diksiyon eğitimi alarak gelebiliriz.

Diksiyon Derslerimizin İşleyişi

Seminar Hall

Kursumuzda kursiyerlerimize önce; konuşma dili ile yazı dilinin özellikleri, Türkçenin sesleri ve söyleyiş özellikleri öğretilmektedir. Ayrıca konuşma bozukluklarını düzeltmek amacıyla diyafram, nefesi kullanma, konuşma hızını ayarlama, vurgulama, tonlama ve boğumlama alıştırmalarının yanı sıra, dil-dudak tembelliği ve anlatım bozukluklarını gidermeye yönelik alıştırmalar yaptırılmaktadır.

Etkili konuşmaya yönelik planlı konuşmanın aşamaları; beden dili, imaj, doğaçlama, topluluk karşısında konuşma, bireysel iletişim, yaratıcı konuşma gibi beceriler de kazandırılmaktadır.

Nar Sanat ayrıcalığı ile Perşembe akşamları 18:30 – 20:20 arası yeni başlayan kurumuza daha fazla zaman kaybetmeden sizleri de bekliyoruz.

 

Diksiyon Kursu kayıtlarımız başladı

Bakırköy ve çevre semtler için ulaşılabilir bir noktada olan kursumuzda Diksiyon ve Etkili Konuşma Kursumuzun yeni dönem kayıtları başladı.

İş adamı, öğrenci, ev hanımı, doktor, politikacı kısaca herkes ve her meslek grubundan kişinin alması gereken bir eğitime hazır mısınız?

etkili konuşma ve hitabet

Gerek bireysel ve gerekse bir grup ile iletişime geçerken konuşma, telaffuz ve etkili konuşmak kişiler veya toplum ile daha sağlıklı ve kalıcı ilişkiler kurmamıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarda sözcüklerin insanlar arası iletişimdeki etki oranının sadece % 7 civarında olduğu görülmüştür. Bu araştırmadan da anlaşılacağı gibi bu oranın daha yukarı çekile bilmesi için etkili ve güzel konuşmak zorunda olduğumuz gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Gerek özel yaşamımızda gerekse iş hayatımızda kendimizi daha iyi ifade edebilmek için sözcüklerimizi nasıl kullandığımız ve doğru vurgu ve tonlama yapmamızın gerekliliği çok önemlidir. Kısaca hangi mecrada olursa olsun başarılı olmak istiyorsak diksiyonumuza önem vermeliyiz. Çünkü diksiyon ifadenin doğru anlatılması demektir.

zor konuşmaElbette biliyoruz aklınıza şu soru geliyor;  “Diksiyon, güzel konuşma kursu bana yardımcı olur mu?” Biliyoruz ki başarılı ve etkin bir iletişim için doğru ifadenin zorunlu olduğu gerçeğidir. Başarılı ve etkin bir iletişimin  % 50’sine yakın kısmı diksiyonumuzun doğu kullanılması ile gerçekleşmektedir.

Bunun yapıla bilmesi içinde doğru kurum ve kişiden doğu eğitimi almak gerektiğini hepimiz biliriz.

Öncelikle doğru kurum ile ifade edilenin ne olduğuna bakacak olursak…

Doğru kurum;

Çünkü; tek işimiz ve uzmanlığımız var “SANAT”,

Çünkü;  “Kursumuzun sahibi  bir sanat derneği.

Çünkü; “Yeterliliği Kanıtlanmış” eğitmenlerle çalışıyoruz…

Çünkü; Eğitimi verecek diye “ Ahmeti gösterip Mehmet”’i derse sokmuyoruz.

Çünkü;  Gerek “Derneğimizin” ve Gerekse “Kursumuzun” Misyon ve vizyonu sizler için. (Dernek; Vizon, Misyon)

Çünkü; Biz sizi düşünüyoruz…

Eğitimimizde genel olarak işlenecek konuları şu şekilde sıralayabiliriz.

ETKİLİ İLETİŞİMİN ANLAMI

BEDEN DİLİ – SES- SÖZ DİZGESİ

KONUŞMA ORGANLARININ KULLANILMASI

DOĞRU DURUŞ VE NEFES

KONUŞMA HIZININ AYARLANMASI

SÖYLEYİŞ VE BOĞUMLAMA

ve diğer başlıklar…

Şeklinde devam etmektedir. Bekleriz…