Şunun için etiket arşivi: espark alışveriş merkezi

Yazar ve Atatürk fotoğrafları derleyicisi Hanri Benazus, 5 Aralık Kadın Hakları Gününe özel olarak hazırladığı fotoğraf sergisinde Cumhuriyet tarihinin öncü kadınlarını ziyaretçiler ile buluşturuyor.

‘Cumhuriyetin öncü kadınları sergisi’ 1-10 Aralık tarihleri arasında Eskişehir’de bulunan Espark Alışveriş Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor olacak. 150’ye yakın fotoğrafın bulunduğu sergide, geçmişten bugüne Türkiye Cumhuriyeti’nin alanında öncü kadınları yer alıyor.

Türkiye’nin 5 bin adetle en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyonuna sahip olan yazar ve Atatürk fotoğrafları derleyicisi Hanri Benazus’un koleksiyonundan görücüye çıkan sergide, farklı meslek gruplarında ilk olmayı başaran Türk kadınlarının fotoğrafları yer alıyor. Sanatseverleri adeta zaman tünelinde yolculuğa çıkaran sergi 1-10 Aralık tarihleri arasında Espark’ta bulunacak.

Sergi ile ilgili açıklama yapan Yazar ve Atatürk fotoğrafları derleyicisi ve ‘Cumhuriyetin öncü kadınları sergisinin’ düzenleyicisi Hanri Benazus; “88 yaşındayım VE 600 yıllık bir İzmirliyim. Bir de çok büyük bir ayrıcalığım var. Atatürk ile beraber olup, hayatta kalan son kişiyim. Burada özellikle, biliyorsunuz 5 Aralık Atatürk’ün kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı verme yıl dönümü oluyor. O vesileyle Cumhuriyetin her konudaki ilk kadınının fotoğraflarını buldum, biyografilerini de buldum kitabı da yayınlanacak. İlk kadın Danıştay başkanından tutun ilk çöpçüsüne kadar, ilk büyükelçi kadınımızdan tutun ilk itfaiyecisine kadar 150 kadının burada fotoğrafı var. Sergiyi dün akşam kurmamıza rağmen çok büyük bir ilgi vardı. Yine bugün sabahtan beri de çok seyirci vardı. Özellikle hafta sonu çok büyük bir etkinlik olacağını zannediyorum. Çünkü bu sergi, kolay kolay bugüne kadar açılmış bir sergi değil. Burada vurgulamaya çalıştığımız Cumhuriyetin, eğer şans verirsek ne kadar daha büyük değerleri ortaya çıkarabileceği vurgulaması” ifadelerini kullandı.