Yazılar

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın hafta içi programında yer alan oda müziği konserlerinde bu hafta Semplice Quartet grubu sahne aldı.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Ergin Orbey sahnesinde gerçekleştirilen ve Eskişehirli sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği konserde Murat Anıl Erginol, Yaren Budak, Pınar Dinçer, Burak Ayrancı’dan oluşan Semplice Quartet grubuna Başar Can Kıvrak piyano ve Fevzi Onur Ustabaş da klarneti eşlik etti. Semplice Quartet olarak 10. yıllarını doldurduklarını ve Eskişehir’de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden grup üyeleri, konsere ilgi gösteren Eskişehirlilere teşekkür etti. Brahms ve Shostakovich’in eserlerini başarıyla seslendiren ve sergiledikleri performansları ile sanatseverlerin beğenisini toplayan grup, konser sonunda ayakta alkışlandı.

Oda Müziği konserlerinin gelecek programında 5 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 20.00’de Ergin Orbey Sahnesi’nde Yağızcan Keskin, Ferec Necef ve Tayfun İlhan sahne alacak.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın hafta içi programında yer alan oda müziği konserlerinde 2019’un son performansı ayakta alkışlandı. Flüt sanatçısı Emin Germen ve gitar sanatçısı Adil Koray Barut’un sahne aldığı konserde klasikten Latin’e önemli eserler başarıyla seslendirildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Ergin Orbey sahnesinde gerçekleştirilen konserde flüt sanatçısı Emin Germen ve gitar sanatçısı Adil Koray Barut Mauro Giuliani, Joorge Cardoso, Roberto di Marino gibi önemli bestekarların eserlerini seslendirdi. Muhteşem bir uyum içinde sergiledikleri performanslarıyla Eskişehirli sanatseverlere keyifli bir akşam yaşatan ikili konser sonunda dinleyicilerden büyük alkış aldı.

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın gelecek programında 27 Aralık Cuma günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde ‘Yeni Yıl Özel Konseri’ gerçekleştirilecek. Dilek Türkan, Teyfik Rodos, Ricardo Moyano ve Gustavo Battistessa’nın konuk solist olarak katılacağı konserin biletleri günler öncesinden tükendi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki konuğu akordeon sanatçısı Ladislav Horak oldu. Patrick Souıllot’un orkestra şefliğini yaptığı konserde ünlü akordeon sanatçısı, notaları ile Eskişehirli sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Eskişehir’in son yıllarda büyük bir ivme ile artan kültür ve sanata yatırımlarının en önemli halkalarından biri olan Senfoni Orkestrası birbirinden başarılı sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. 2002 yılında kurulan ve Türkiye’nin en genç sanatçılarına sahip olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının bu haftaki konuk sanatçısı Ladislav Horak oldu. Patrick Souıllot’un orkestra şefliğini yaptığı konserde akordeon sanatçısı Horak, Eskişehirlilere müzik ziyafeti verdi. A. Pıazzolla, G. Hermosa ve R. Korsakov’un eserlerini başarı ile seslendiren Horak ve Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.
Senfoni Orkestrası’nın gelecek konserinde 11 Ocak Cuma günü saat 20.00’de Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Seli Korosu işbirliğiyle Feryal Türkoğlu, Özge Kalelioğlu, Aydın Uştuk, Sabri Çapanoğlu sahne alacak. Konserin Orkestra Şefliğini ise Ender Sakpınar yapacak.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki konser programına dünya çapında önde gelen orkestralar ile sahne alan keman sanatçısı Maria Solozobova solist olarak katıldı. Eskişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği konserin orkestra şefliğini ise Ender Sakpınar yaptı.

Türkiye’nin önemli senfoni orkestralarından biri olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki konuğu, dünya çapında en prestijli festivallerde hem solist hem de oda müzisyeni olarak sıklıkla sahne alan sanatçı Maria Solozobova oldu. Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda düzenlenen konserde salonu dolduran Eskişehirli sanatseverler Maria Solozobova’nın muhteşem performansını dinlediler. Mükemmel virtüözlüğü ve yetenekleriyle müzikseverlerin beğenisini toplayan Maria Solozobova ve Senfoni Orkestrası, dinleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.