Şunun için etiket arşivi: engelsiz erişim derneği

Boğaziçi Üniversitesi’nin engelleri kaldırmak adına bu yıl beşinci kez düzenleyeceği Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali 12-13 Ekim’de gerçekleşecek. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde bulunan Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), Engelsiz Erişim Derneği’nin iş birliği ile ve birçok gönüllü kurumun desteğiyle hayata geçirilecek olan festival Güney Kampüste ziyaretçilere açık olacak.

Bu yıl 5. kez düzenlenen Festival, “Erişebiliyorsam eşit hayat, al bastonunu eline bağımsızlığı tat” teması ile gerçekleşecek. Festivalin açılışı 10:30-11:00 saatleri arasında, Güney Kampüs kapısından Boğaziçi Üniversitesi Güney Meydana özgürlüğün ritmi baston şarkıları eşliğinde yürüyüş ve meydanda erişilebilirlik sözünün söylenmesi ile başlayacak.

Festivalde yer alacak olan Braille ve Dokunarak Okuma Yazma, Bilişim ve Teknoloji, Kişisel Bakım, Oyun ve Hobi, Evde Tamir İşleri, Engelsiz Erişim, GETEM ve EEEH Dergi, Sesli Betimleme, Yemek, Engelsiz Parkur ve Müzik stantları, hayatın küçük dokunuşlarla herkes için erişilebilir olabileceğine dikkat çekecek. Yemek standında, festivali ziyaret eden misafirler, görme engellilerin yaptığı nefis yemeklerden tadabilecek, yemek pişirmenin sırlarını ve pratik yollarını ise ünlü yemek kitabı yazarı ve TV programcısı Selin Kutucular ile gerçekleşecek atölye çalışmalarında deneyimleyebilecek. Evde Tamir İşleri Standı, görme engelli bireylerin bağımsız yaşam becerilerini arttırmayı amaçlayacak, standı ziyaret eden misafirler basit tamirat işleriyle ilgili bazı ipuçları alacak. Festivalde, ayrıca Engelsiz Erişim, GETEM ve EEEH Dergi ortak-Standı’nda standı ziyaret eden konuklara, festival alanında canlı canlı kitap seslendirebilecekleri keyifli bir ortam sunulacak.

Festival bu yıl ayrıca geçen yıllardan farklı olarak, Rehber Köpekler, engelli oyuncaklar üreten Serpil Acar, matematik standıyla Hale Uçuş, El Yordamı sergisiyle Olcay Aşçı ve Funda Altın, Erişilebilir Haritalar Standı ile Sözer Vurgun, 3B YEM ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Hıdır Karaduman ve ekibi, Tarihe Dokunmak stantlarına ev sahipliği yapacak.