Şunun için etiket arşivi: Dolmabahçe Resim Müzesi

Çanakkale Zaferi ile ilgili iki önemli eser, Dolmabahçe Resim Müzesi’nde sergileniyor.

Çanakkale Zaferi, 104’üncü senesinde Dolmabahçe Resim Müzesi’nde sergilenen iki örnek resimle yaşatılıyor. Mehmed Ruhi Arel’in Çanakkale Savaşı’nı konu edinen ‘Ayrılık ve Zafer’ tablosu ile Hikmet Onat’ın ‘Harbe Giderken Veda’ adlı eseri, Çanakkale Zaferi’ne duyulan minneti sanat diliyle anlatıyor.

Tablolarda anlatılanların önemini vurgulayan Kaya, “Mehmet Ruhi Arel’in triptik ‘Ayrılık ve Zafer’ adlı tablosu, ressam adeta üç ayrı öyküden eserini oluşturmuş. Askerin köyünden ayrılışı ki biz duygusal anı, hüznü görüyoruz ama gurur da var. Davullarla, zurnalarla uğurlanıyor. Askerimizin atalarından aldığı, Türk Bayrağı’ndan aldığı milli ve manevi güçle düşmanı denize döküşünü görüyoruz.

Göğsünde madalyayla köyüne dönüşünü görüyoruz. Orada da kavuşmanın sevinci var. Bu eserler adeta tarih atölyesi gibi. Çanakkale ruhunu yansıtan, o dönemin savaş ruhunu ve şartlarını ve büyük zaferi yansıtan tablolar. Bize büyük bir tarih dersi veriyorlar. Bu iki tablo aynı zamanda 1918’de Türk ressamlarının katıldığı Viyana Sergisi’nde de sergilendi. Milli Saraylar envanterine 2017 yılında katıldı bu tablolar” ifadelerini kullandı.