Yazılar

Eser İncelemesi | Las Meninas

Sevilla’da bulunan Alcazar Sarayı’nda yapılan Las Meninas ( nedimeler ) isimli bu eser, Diego Velázquez’in kendisini de resmin içine kattığı ilginç bir sahneyi tasvir etmektedir.

Velázquez, resimde aslında Kral IV. Philip ve Kraliçe Mariana’nın portrelerini yapmıştır ve iki figürün görüntüsü arka plandaki duvarda yer alan aynaya yansımaktadır. Yine arka planda kalan kapıda ise saray nazırı Don Jose Nieto görülmektedir.

İki yanında duran nedimeleriyle Infanta Margarita Teresa, tuvalin ortasına yerleştirilmiştir. Velázquez, genç prensesi betimlerken kırılgan ve nazenin yapısını ortaya koymuştur. Prensesin pozu, resmin sağında ayakta duran, çocuksu bir tavırla köpeği ayağıyla dürten saray cücesinin pozuna nazaran hayli yapaydır.

Barok üsluba uygun şekilde ressam, ışık ve gölgeyi kullanarak gerçekçi bir mekan yanılsaması ve algısı yaratmayı başarmıştır. Pencereden gelen ışık özellikle Infanta’nın yüzüne ve elbisesine düşmektedir.

Resme yakından bakıldığında fırça darbeleri görülebilmektedir. Boya katmanları eklemek ve silmek suretiyle Velázquez, resme özel bir doku ve aydınlık katmıştır.