Şunun için etiket arşivi: değişiklik

Dünyaca ünlü ‘Carmen’ operasının final sahnesi kadın cinayetlerine dikkat çekmek için değiştirildi.

Fransız besteci Georges Bizet’nin bestelediği dünyaca ünlü operası ‘Carmen’in finali, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için değiştirildi.

Son zamanlarda dünya genelinde kadına şiddet ve taciz olaylarındaki artışa tepki göstermek isteyen İtalya’daki Floransa Opera Evi (Opera di Firenze – Maggio Musicale Fiorentino), ilginç bir karara imza atarak, ‘Carmen’ operasının finalinde önemli bir değişikliğe imza attı. Normalde baş kadın karakterinin bir erkek tarafından öldürülmesiyle sonlanan Bizet’nin Carmen operasına alternatif bir final yazan Floransa Opera Evi; ‘çingene kızı’ Carmen’i, ölen değil öldüren olarak gösterecek.

Carmen operasının orijinalinde kıskanç bir aşık olan Don Jose ‘çingene kızı’ Carmen’i öldürür, yazılan yeni final sahnesinde ise dengeler tam tersine döner ve Carmen, kendisine saldıran Don Jose’yi öldürür.

Carmen operasıının yeni hali, Floransa Opera Evi tarafından 7 Ocak’ta sahnelenecek. İlk gösteri öncesi 5 Ocak’ta halka açık genel bir prova gerçekleştirilecek. Kadın yazarlar, şairler, sivil toplum temsilcilerinin de katılacağı provada kadına şiddet konusunun tartışılacağı bir de etkinlik düzenlenecek.