Yazılar

54. Selanik Uluslararası Film Festivali bu gece Jim Jarmusch’un Only Lovers Left Alive (Sadece Âşıklar Hayatta Kalır/2013) filmiyle başlıyor. Festival, 10 Kasım’a dek sürecek. 

selanik-ilm-festivalindeYunanistan’a ilk kez gelecek olan Jarmusch filminin gösterimine katıldıktan sonra ertesi gün bir basın konferansı verecek. Altın ve Gümüş İskender ödülleri için 14 ilk ve ikinci film yarışıyor: Coming Forth By Day (Hala Lotfy/Mısır-Birleşik Arap Emirlikleri), Bluebird(Lance Edmands/ABD-İsveç), Good Night (Sean Gallagher/ABD), The Eternal Return of Antonis Paraskevas (Elina Psykou/Yunanistan-Çek Cumhuriyeti), Sunshine Boys (Tae-gon Kim/Güney Kore), The Devil’s Liquor (Ignacia Rodriguez/Şili), The Golden Cage (Diego Quemada-Diez/Meksika-İspanya), Melaza (Carlos Lechuga/Küba-Fransa Panama), Sheep (Gilles Deroo-Marianne Pistine/Fransa), Bad Hair (Mariana Rondon/Venezüella), Suzanne (Katell Quillevere/Fransa), Us (Mani Maserrat/İsveç), Wild Duck (Yiannis Sakaridis/Yunanistan), Miracle (Juraj Lehotsky/Slovak Cumhuriyeti-Çek Cumhuriyeti).

Uluslararası yarışma jürisi başkan Alexander Payne (Yönetmen-ABD), Scott Foundas (Film Eleştirmeni-ABD), Ada Solomon (Yapımcı-Romanya), Konstantinos Vita (Besteci-Yunanistan),Eduard Waintrop’tan (Cannes Yönetmenlerin 15 Günü bölümü -İsviçre) oluşuyor.

Etkinlik iki Fransız sinemacıya saygıda bulunuyor: Alain Guiraudie ve Claire Simon. Giraudie’nin dünyası estetik ve tematik açıdan eşcinsel sinemanın önde gelen örneklerinden. Romantizmle cinsellik temalarına odaklanan yönetmen gündelik yaşamın tekdüzeliğine gerçeküstü, mizah dolu bir anlatımla yaklaşıyor.

Stranger by the Lake (2013/ Cannes Belirli Bir Bakış en iyi yönetmen ödülü) aşkın, şehvetin gizemli yönlerini araştırıyor. Sunshine for the Scoundrels’te (2001) farklı sınıflara ait bir kadınla bir çoban yaşam ve aşk üstüne tartışıyorlar. No Rest for the Brave (2003), Time Has Come (2005), The King of Escape’te (2009) programda (2009) olan Guiraudie filmlerini gerçek yaşamla fantezi arasındaki bağlantılar olarak tanımlıyor.

Yönetmen, senarist, oyuncu, görüntü yönetmeni, kurgucu Claire Simon kurmaca ve belgesel yapıyor. Ona göre sinema gerçeği yakından incelemek, gözlemlemek. Öyküleri ergenlerle, kadınlarla, sığınmacılarla ilgili. Paris’teki tren istasyonunda çektiği Gare du Nord’da (2013) bu geçiş ve değişim yerinde çeşitli karakterlerin öyküleri örtüşüyor.

A Foreign Body’de (1997) taşralı genç Magali evliliğini kurtarmak için gebe kalmış gibi davranıyor. God’s Offices (2008) bir merkeze gelen kadınlarla danışmanlarının cesaretleriyle ilgili bir dram. Yirminci yılını kutlayan Balkanlar’a Bakış’ta Türkiye’den Jin (Reha Erdem), Köksüz (Deniz Akçay Katıksız), Sen Aydınlatırsın Geceyi (Onur Ünlü), Ağıt (Aydın Ketenağ), Mavi Kimlik (Mümin Barış) gösterimde.

Bölümün 20. yılı için seçilen filmler arasında Masumiyet (Zeki Demirkubuz), Kasaba (Nuri Bilge Ceylan), Beş Vakit (Reha Erdem), Süt (Semih Kaplanoğlu) yer alıyor. Festivalin yönetmeni Dimitri Eipides, Venus in Fur (Roman Polanski), Tom at the Far (Xavier Dolan), Miele (Valeria Golino), İda(Pavel Pavlikovski) gibi önemli yapımları da programına yerleştirdi. Ortak yapım forumu Crossroads’a Türkiye’den Kendi Aramızda (Yönetmen: Ülkü Oktay, Yapımcı: Onur Ünlü) katılıyor. Projeler Güneydoğu, Orta Avrupa, Akdeniz, Balkanlar’la ilintili yapımlar.

Sektörün profesyonelleri tarafından proje aşamasındaki çalışmaları içeren Agora’da Türkiye’den Annemin Şarkısı (Yönetmen: Erol Mintaş, Yapımcı: Aslı Erdem, Ortak yapımcılar: Guillaume de Seille, Mehmet Aktaş) var. Agora Film Pazarı’nda 300 yapım yer alıyor.

İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında yarın ve çarşamba günü “Oyun” adlı piyes Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

sanat duyuru

■ Michael Tchernega’nın “Awakening / Uyanış” isimli resim sergisi 22 Mayıs – 9 Haziran tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde. (0212 291 82 55)

■ Devran Mursaloğlu’nun “Düğüm” isimli sergisi 22 Mayıs – 22 Haziran tarihleri arasında Pg Art Gallery’de.

■ Jean David Morvan, Herr Seele ve Çiztanbul Grubu’nun karikatür ve çizgilerinden oluşan sergisi 23 Mayıs – 8 Haziran tarihleri arasında Sainte Pulchérie Lisesi’nde.

■ Burhan Doğançay’ın “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı: Burhan Doğançay Retrospektifi” sergisi 23 Mayıs – 23 Eylül tarihleri arasında İstanbul Modern’de.

■ Fransız-Belçikalı ve Türk Çizgi Romanlarına Çapraz Bakış isimli sergi 24 Mayıs – 31 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde. (0212 393 81 11)

■ Mustafa Pilevneli’nin sergisi 24 Mayıs – 16 Haziran tarihleri arasında Hobi Sanat Galerisi’nde. (0212 225 23 37)

■ Hüseyin Sartaş’ın “Tualimdeki Anadolu Esintileri” isimli sergisi 25 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Sanat Galerisi’ de.

■ Almanya’da Çağdaş Sanat Aracı Olarak İç Mekân Tasarımı sergisi 25 Mayıs – 15 Temmuz tarihleri arasında Rezan Has Müzesi’nde.

■ Yılmaz Güney 74. Doğum Yılı Sergisi 22 Mayıs’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde. (0216 386 26 81)

■ Belkıs Balpınar’ın “Artkilim Sergisi” 22 Mayıs’a kadar Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde. (0212 327 00 12)

■ Lyndl Hall ve Erdem Taşdelen’in sergisi 23 Mayıs’a kadar Eski Sanatorium’da.

■ Gogi Çagelişvili’nin “Mavi” adlı resim sergisi 24 Mayıs’a kadar Pirosmani Sanat Galerisi’nde. (0212 2526812)

■ Sahir Abacı’nın “Birinci Harman” adlı sergisi 24 Mayıs’a kadar Fototrek Fotoğraf Merkezi’nde.

■ Claire Arkas’ın “Yaşam Arşivi” isimli sergisi 24 Mayıs’a kadar Ekavart Gallery’de. (0212 252 81 31)

■ Niyazi Toptoprak’ın sergisi 24 Mayıs’a kadar Bindallı Sanat Galerisi’nde.

■ Nevin Aladağ’ın sergisi 26 Mayıs’a kadar RAMPA’da.

■ Ayhan Türker’in “Aldatmayan Resimler” isimli sergisi 26 Mayıs’a kadar Türker Art’ta. (0212 296 53 25)

■ Yusuf Özsarfati’nin sergisi 26 Mayıs’a kadar Tolga Eti Sanatevi’nde. (0216 368 26 79)

■ Mona Hatoum’un “Hâlâ Buradasın” isimli sergisi 27 Mayıs’a kadar ARTER’de. (0212 243 37 67)

■ Nevin Aladağ’ın “Sahne” isimli sergisi 27 Mayıs’a kadar ARTER’de. (0212 243 37 67)

■ Gülçağ Konçe’nin “Oda” isimli sergisi 27 Mayıs’a kadar Ütopya Platform Sanat Galerisi’nde. (0216 414 11 87)

■ Hayal İncedoğan’ın “Rüzgâr Yabanidir” isimli sergisi 27 Mayıs’a kadar Amerikan Hastanesi “Operation Room”da.

■ Nelli’nin “Yol – My Way” isimli sergisi 27 Mayıs’a kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’nde. (0212 249 01 50)

■ Ahmet Umur Deniz ve Cansen Ercan’ın “Aynı Pozdan/Esin” isimli sergisi 27 Mayıs’a kadar Harmony Sanat Galerisi’nde. (0216 553 21 67)

■ Mehmet Gözetlik’in “Multidispliner Tasarım Sergisi” 27 Mayıs’a kadar Işık Üniversitesi Galeri Işık’ta. (0212 286 49 11)

■ Rahmi Aksungur’un sergisi 29 Mayıs’a kadar Evim Sanat Galerisi’nde.

■ Sabire Susuz’un “Cin Ali Sergide” sergisi 29 Mayıs’a kadar MERKUR’de.

■ Tony Cragg’ın sergisi 30 Mayıs’a kadar Galeriartist’te. (0212 227 68 52)

■ Ruhi Su 100 sergisi 30 Mayıs’a kadar Tophane-i Amire’de.

■ Orhan Umut’un sergisi 30 Mayıs’a kadar Doku Sanat’ta. (0212 246 24 96)

■ Yurdaer Altıntaş’ın “Sessizler ve Sesliler” sergisi 30 Mayıs’a kadar Galeri Işık’ta.

■ Tanju Büyükkaya’nın “Paramparça Ben’ler” sergisi 30 Mayıs’a İstasyon Sanat Galerisi’nde.

■ Barış Göktürk’ün sergisi 30 Mayıs’a kadar rh+artgallery’de.

■ Musevitoğlu Atölyesi Resim Sergisi 31 Mayıs’a kadar Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde. (0212 259 77 40)

■ Mustafa Köseoğlu’nun sergisi 31 Mayıs’a kadar Alta Sanat Galerisi’nde. (0212 282 69 65)

■ Gerçeklik Terörü isimli sergi 31 Mayıs’a kadar Depo, Mars ve Asfalt Kadıköy’de.

■ Barış Cihanoğlu’nun “Feromon Etkisi” isimli sergisi 31 Mayıs’a kadar Galeri Ilayda’da. (0212 227 92 92)

■ Ertuğrul Ateş’in “Kaf Dağı” isimli sergisi 31 Mayıs’a kadar Galeri Mabeyn’de.

■ Prof. Balkan Naci İslimyeli Atölye Sergisi “Sanat Suçu” 31 Mayıs’a kadar Piramid Sanat’ta. (0212 297 31 15)

■ Ender Güzey’in 40. sanat yılı sergisi 31 Mayıs’a kadar Galata Mevlevihanesi’nde.

■ Hakan Esmer’in “Yaşamdan…II” isimli sergisi 31 Mayıs’a kadar Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde. (0216 418 38 06)

■ Sibel Sevim’in “Seramik ile 30. yıl” isimli sergisi 1 Haziran’a kadar Tünel Sanat Galerisi’nde.

■ Sean Lee’nin “Ev Ödevi” isimli sergisi 2 Haziran’a kadar The Empire Project’te.

■ Rafet Arslan’ın “Şuuraltı Operasyonları” isimli sergisi 2 Haziran’a kadar Sanatorium’da.

■ Süha Şahin’in sergisi 2 Haziran’a kadar ALAN İstanbul’da. (0212 252 94 53)

■ Ümit Erzurumlu’nun “par-ça-lar” isimli sergisi 2 Haziran’a kadar İ.S.O Sanat Galerisi’nde.

■ Dieter Mammel’in “Diva” isimli sergisi 2 Haziran’a kadar C.A.M Galeri’de. (0212 245 79 75)

■ Canan Bozbağ’ın “Yekpare” isimli sergisi 2 Haziran’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. (0212 230 19 76)

■ Karşıt Kenarlarisimli karma sergi 3 Haziran’a kadar ART SUITES GALLERY’de.

■ Dünden Sonraisimli fotoğraf sergisi 3 Haziran’a kadar İstanbul Modern’de. (0212 334 73 53)

■ Resul Aytemür’ün “657 ve Diğerleri” isimli sergisi 3 Haziran’a kadar Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nde. (0212 245 02 29)

■ Nejdet Vergili’nin “Uzak Ufuklar” isimli resim sergisi 3 Haziran’a kadar Galeri Selvin’de. (212.263 74 81)

■ Şiir Özgilge’nin “KAOSTANTIN-IST” isimli sergisi 4 Haziran’a kadar Galeri G-art’ta

■ Kesişen Benzerlikler Tekstil Sergisi 4 Haziran’a kadar Ayşe Takı Galerisi’nde. (0212 343 21 54)

■ Refik Ahmet Sevengil Koleksiyonu’na ait Tiyatro Afişleri sergisi 5 Haziran’a kadar İBŞT Muhsin Ertuğrul Sahnesi fuayesinde.

■ Yaşayan, Savaşan Osmanlı ve Dioramaları sergisi 6 Haziran’a kadar Büyük Mabeyn Köşkü’nde.

■ Berke Yazıcıoğlu’nun sergisi 6 Haziran’a kadar Galeri Artist Çukurcuma’da.

■ Saim Onan ve Sergülen Onan Dervişoğlu’nun sergisi 7 Haziran’a kadar Ürün Sanat Galerisi’nde. (0216 363 12 80)

■ Yavuz Yılmaz’ın “Seyr-i Mesel”adlı fotoğraf sergisi 8 Haziran’a kadar Kadıköy Hera’da. (0216 346 04 13)

■ New Yorker Fotoğraf Sergisi 8 Haziran’a kadar İstanbul Fotoğraf Müzesi’nde.

■ Harun Antakyalı’nın “Betonun Halleri” isimli sergisi 8 Haziran’a kadar Çağla Cabaoğlu Gallery 1’de.

■ Koray Ariş’in retrospektif sergisi 9 Haziran’a kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde.

■ Mustafa Eren’in kaligrafi sergisi 9 Haziran’a kadar Galeri Oda’da. (0212 259 22 08)

■ Jean – François Rauzier’in fotoğraf sergisi 9 Haziran’a kadar Galeri Nev’de. (0212 252 15 25)

■ Bizden ve Onlardan 26isimli sergi 9 Haziran’a kadar Tem Sanat Galerisi’nde. (0212 2470899)

■ Gökçe Er’in “Zemin Kontrol” sergisi 9 Haziran’a kadar artSümer’de. (0212 249 1035)

■ Rembrandt ve Çağdaşları sergisi 10 Haziran’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

■ Merkezde isimli karma sergi 10 Haziran’a kadar Galeri Linart’ta.

■ Altuğ Alaçlı’nın “fatish” isimli sergisi 10 Haziran’a kadar Füsun İnan Art Gallery’de. (0212 232 40 49)

■ Burcu Büyükünal ve Selen Özuş’un sergisi 10 Haziran’a kadar GaleriBu’da. (0 212 263 13 03)

■ Murat Tomruk’un “‘an’lar” isimli sergisi 11 Haziran’a kadar Galeri/Miz’de. (0212 241 76 66)

■ Sınırlar Yörüngeler 11-12sergisi 14 Haziran’a kadar Siemens Sanat’ta. (0212 334 11 04)

■ Juan Botello Lucas’ın sergisi 16 Haziran’a kadar Pi artworks Tophane’de. (0212 245 40 87)

■ Ebülfez Ferecoğlu’nun “Su Perisinin Dokunuşları” isimli sergi 16 Haziran’a kadar Marjinart’ta. (0212 25116 22)

■ Ethem Baymak ve Reşit İsmet’in “Suyun öbür yanı…” isimli sergisi 16 Haziran’a kadar Terakki Sanat’ta. (0212 351 00 60)

■ Wim Wenders’in “Pictures From The Surface Of The Earth” isimli fotoğraf sergisi 16 Haziran’a kadar Dirimart’ta. (0212 2913434)

■ Red Kit İstanbul’da sergisi 17 Haziran’a kadar Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde.

■ Düğmeler sergisi 17 Haziran’a kadar Saint Michel Lisesi Jeanne d’Arc Salonu’nda.

■ CROSSROADS II isimli karma sergi 17 Haziran’a kadar art ON the Gallery’de. (0212 259 15 46)

■ Uğur Çakı’nın “Çocukken Oyun Oynamayı Sevdiğini Biliyorum” isimli sergisi 18 Haziran’a kadar Linart Gallery’de. (0212 247 47 29)

■ Sevinç’in “Bölge” isimli sergisi 21 Haziran’a kadar 44A Sanat Galerisi’nde. (0212 866 1961)

■ Erwin Wurm’un “Blow up” sergisi 23 Haziran’a kadar Galerist’te. (0212 252 1896)

■ Mahmut Celayir, Cem Turgay, Peter Hristoff, Murat Germen, Mehmet Kısmet, Sevim Sancaktar, Ahmet Elhan’ın “Siyah – Beyaz” isimli sergisi 25 Haziran’a kadar C.A.M Gallery’de. (0212 248 81 49)

■ Adalar, Mimarlar, Binalar isimli sergi Haziran 2012’ye dek Adalar Müzesi’nde. (0216 382 64 30)

■ İz Öztat’ın “İz” isimli sergisi 26 Haziran’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde.

■ Gilbert Garcin’in “Bay G” isimli sergisi 30 Haziran’a kadar Elipsis Gallery’de. (0212 249 48 92)

■ Fluxus 50. yıl sergisi 30 Haziran’a kadar Kuad Galeri’de. (0212 227 00 08)

■ Gerçeklik Şimdi isimli sergi 30 Haziran’a kadar Plato Sanat’ta.

■ Taryn Simon’un “Kaçak Mallar ile Gizli ve Alışılmadık Olana Dair Bir Amerikan Dizini’nden Seçmeler” adlı fotoğraf sergisi 30 Haziran’a kadar Galeri Manâ’da. (0212 243 66 66)

■ Goya’nın “Zamanının Tanığı” isimli sergisi 29 Temmuz’a kadar Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde.

Ankara

■ Tayfur Karakayalılar – resim – 25 Mayıs’a dek – Ziraat Bankası Mithatpaşa Sanat Galerisi’nde. (0 312 417 84 58)

■ Tonguç Gökalp – resim – 28 Mayıs’a dek – Galeri Polart’ta. (0 312 439 14 80)

■ Fehnur İpek ve Grubu – karma resim – 28 Mayıs’a dek – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Sanat Galerisi’nde. (0 312 201 40 00)

■ Yunus Tokuş – resim – 28 Mayıs’a dek – ARETE Sanat Galerisi’nde. (0 312 440 08 81)

■ Koleksiyonlardan Üç Büyükler – resim – 28 Mayıs’a dek – Doku Sanat Galerisi’nde. (0 312 439 78 80)

■ Merab Gagiladze – resim – 28 Mayıs’a dek – Doku Sanat Galerisi’nde. (0 312 439 78 80)

■ Ece Akar – resim – 31 Mayıs’a dek – Nar Sanat Galerisi’nde. (0 312 440 38 14)

■ Kezban Arca Batıbeki – resim – 31 Mayıs’a dek – Tepe Prime Eskişehir Yolu’nda. (0 312 286 00 74)

■ Hangar Şehirlerarası – resim – 31 Mayıs’a dek – Çankaya Belediyesi Galeri Kara’da. (0 312 433 12 35)

■ Rıfat Mutlu – karikatür – 31 Mayıs’a dek – Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde. (0 312 442 30 50)

■ Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Resim Bölümü Öğrencileri/Ağrı’dan İzlenimler – resim – 31 Mayıs’a dek – IC Sanat Galerisi’nde. (0 312 417 82 64)

■ Bir Arada III – resim – 2 Haziran’a dek – Helikon Sanat Galerisi’nde. (0 312 441 78 01)

■ Mustafa Ayaz – resim – 3 Haziran’a dek – Mustafa Ayaz Sanat Galerisi’nde. (0 312 286 29 89)

■ Jale Vural – Schmidt – resim – 6 Haziran’a dek – Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi’nde. (0 312 290 12 44)

■ Billur Cankurt Varlı – resim – 7 Haziran’a dek – Krişna Sanat Merkezi’nde. (0 312 418 02 53)

■ Nil Köken – resim – 8 Haziran’a dek – Atlas Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 59 04)

■ Dünden Bugüne/Akdeniz’de Buluşma 4 – resim, heykel, grafik ve seramik – 8 Haziran’a dek – Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi’nde. (0 312 466 05 40)

■ Azade Köker – resim – 9 Haziran’a dek – Galeri Nev’de. (0 312 437 93 90)

■ Kadına Karşı Şiddet – resim – 9 Haziran’a dek – Türk – İngiliz Kültür Derneği Sanat Galerisi’nde. (0 312 419 18 44)

■ Sema Çulam&Senan Eynullayev – resim – 9 Haziran’a dek – Nurol Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 86 70)

■ Ayten Taşpınar – resim – 9 Haziran’a dek – Sevgi Sanat Galerisi’nde. (0 312 441 26 34)

■ Hülya Küpçüoğlu/Sanatçıdan Siyasetçilere One Minute – resim – 11 Haziran’a dek Ankara Galeri Artist’te. (0 312 311 93 03)

■ M.C. Escher – resim – 5 Ağustos’a dek – Cermodern Sanatlar Merkezi’nde. (0 312 310 00 00)

■ Selçuk Arslan’ın, ‘Kent Sürgünleri-40 Fotoğraf 40 Hikâye’ adlı fotoğraf sergisi bugün İSK Teoman Ünüsan Sanat Galerisi’nde açılacak. Sergi, 27 Mayıs tarihine dek izlenime açık olacak. (0324 2381088)

■ Leyla Algar’ın, resim sergisi İSK M. İlhan-A. Uğural Sanat Galerisi’nde sürüyor. Sergi 24 Mayıs Perşembe gününe dek izlenebilecek. (0324 2381088)

■ İçel Sanat Kulübü eski başkanlarından M. Ali Meriç’in, ‘Deniz Resimleri’ adlı yağlıboya resim sergisi, cuma günü Mersin Deniz Müzesi’nde açılacak. Sergi 31 Mayıs tarihine dek izlenime açık tutulacak. (0324 2381088)

Tiyatro

İstanbul

■ İstanbul Tiyatro Festivali

kapsamında bugün, Salon İKSV’de “Lulabay” 17.30 ve 20.30, “Yalnızlar Kulübü” İkincikat’ta 20.30, “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” Null’da 20.30. Salı “Oyun” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde 20.30, “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” Null’da 20.30, “Açık Pencere” Sahne Beşiktaş’ta 20.30. Çarşamba günü “Açık Pencere” Sahne Beşiktaş’ta 18.30, “Tales in No Language” Üsküdar Tekel Sahnesi 20.30, “Ben Bertolt Brecht” Kenter Tiyatrosu 20.30, “Oyun” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde 20.30, Perşembe “Tales In No Language” Üsküdar Tekel Sahnesi 18.30, “Ben Bertolt Brecht” Kenter Tiyatrosu 20.30, “Lokum” Üsküdar Stüdyo Sahnesi 20.30, “Oyun” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, “Ah Smyran’m Güzel İzmir’im” Null 20.30, Cuma günü “Kupa Kızı” Salon İKSV’de 18.30, “Lokum” Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde 18.30, “Antigone” Haldun Taner Sahnesi 20.30, cumartesi “Antigone” Haldun Taner Sahnesi 15.30, “Kupa Kızı” Salon İKSV’de 18.30, “Oda ve Adam” garajistanbul 20.30, “Parti” Tiyatro Hal’de 20.30, “Hans ya da Heiri” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde 20.30, “Kupa Kızı” Salon İKSV’de 20.30, pazar günü “Hans ya da Heiri” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde 15.30, “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” Null’da 16.00, “Parti” Tiyatro Hal’de 18.30, “Oda ve Adam” garajistanbul’da 20.30.

■ Ortaoyuncularda “Ferhangi Şeyler” perşembe 20.00, “Nasri Hoca ve Muhalif Eşeği” cuma 20.00 (0 212 251 18 65)

■ Dostlar Tiyatrosunun “Ben Bertolt Brecht” Muammer Karaca Tiyatrosu cuma 20.30, pazar 15.00.

(0 212 252 59 35)

■ Oyun Atölyesi’nde bugün Tiyatro 3 “Kocasını Pişiren Kadın”, yarın 20.30 Arka Bahçe Oyunları “Dış Ses”, perşembe 20.30 Tiyatro Boğaziçi “Otobüs”, cuma 20.30 Merve Engin “Kaplumbağalar Şişmanlamaz Çünkü Kabukları Vardır”, Tiyatro Adam “Bölge Hastanesi” cumartesi 20.30, pazar 16.00.

■ Caddebostan Kültür Merkezi’nde “Can” cumartesi 20.30’da.

(0 216 556 98 00)

Ankara

■ Mavi Sahne’de, “Tuluatmasyon/Her şey komik gösteri” 26 Mayıs’ta saat 20.00’de, “Cinfikir/çocuk oyunu” 27 Mayıs’ta saat 12.00’de. (0 312 241 02 33)

■ Ertan Gösteri Merkezi’nde, Ankara Deneme Sahnesi’nce sahnelenen “Kadınların İsyanı” adlı oyun her pazartesi günü saat 20.00’de.

(0 312 212 32 31)

Adana

■ Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu oyuncuları, Üstün Dökmen’in yazdığı, Ali Hürol’un sahneye koyduğu, ‘Komşu Köyün Delisi’ adlı oyunu, çarşamba günü 20.000’da, cumartesi günü ise 15.00’da yeniden sahneleyecek. (0322 4580008)

Müzik

İstanbul

■ ‘Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde bugün saat 20.00’de “Kapanış Konseri / Hande Özyürek (keman), Fedele Antonicelli (piyano)” izlenebilir. (0 216 346 15 31)

■ ‘Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bugün saat 20.00’de “Kremlin Oda Orkestrası” konseri izlenebilir. (0 212 231 54 97)

■ ‘Nardis Jazz Club’da bugün saat 21.30’da “Yansımalar”, yarın saat 21.30’da “Önder Focan 6tet ‘36mm Biometric’”, çarşamba günü saat 21.30’da “Quentin Angus Quintet”, perşembe günü saat 21.30’da “Can Çankaya Trio”, cuma günü saat 22.30’da “Ece Göksu”, cumartesi günü saat 22.30’da “Dilek Sert Erdoğan vs Bilal Karaman” konseri izlenebilir. (0 212 244 63 27)

■ ‘Akbank Sanat’ta yarın saat 20.00’de “Bekir Küçükay ile öğrencileri Fatih Akbulut ve Erkin Çavuş’tan oluşan Küçükay Gitar Üçlüsü” konseri izlenebilir. (0 212 252 35 00)

■ ‘Salon’da yarın ve çarşamba günü saat 21.30’da “Suzanne Vega” konseri izlenebilir. (0 212 334 07 52)

■ ‘Jolly Joker Balans’ta çarşamba günü saat 21.00’de “Pilli Bebek”, perşembe günü saat 21.00’de “Engin Gürkey”, cuma günü saat 22.00’de “Karmate”, cumartesi günü saat 22.00’de “MFÖ” konseri izlenebilir. (0 212 249 07 49)

■ ‘Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Gösteri Salonu’nda perşembe günü saat 19.30’da “Stéphane Blet (piyano)” konseri izlenebilir. (0 212 219 16 97)

■ ‘İtalyan Kültür Merkezi’nde perşembe günü saat 20.00’de “Patrizia Tassini” konseri izlenebilir. (0 212 293 98 48)

■ ‘Roxy’de cuma günü saat 22.00’de “Joe Lynn Turner – Cem Köksal” konseri izlenebilir. (0 212 249 12 83)

■ ‘Parkorman’da cumartesi günü saat 14.00’te Parov Stelar, Oi Va Voi ve Caravan Palace gibi isimlerin katılacağı “Babylon Soundgarden Festivali” izlenebilir. (0 216 556 98 00)

■ ‘Topkapı Sarayı’nda Pastoral Konserler kapsamında cumartesi günü saat 20.00’de “Sayaka Shoji / Sofya Solistleri” konseri izlenebilir. (0 216 556 98 00)

■ ‘Türker İnanoğlu Maslak Show Center’da pazar günü saat 21.00’de “Dilshad Said ve Sinfonietta Classica Linz” konseri izlenebilir. (0 212 286 66 86)

Ankara

■ Opera Sahnesi’nde, “Tataristan Devlet Dans ve Şarkılar Topluluğu” konseri 30 Mayıs’ta saat 20.00’de, “Çocuk Korosu Yıl Sonu Konseri” 31 Mayıs’ta saat 20.00’de. (0 312 324 68 01)

■ Jolly Joker Ankara’da, Yeni Türkü’nün vereceği konser 25 Mayıs’ta saat 22.00’de, Gripin’in vereceği konser 26 Mayıs’ta saat 22.00’de, Özgün’ün vereceği konser 1 Haziran’da saat 22.00’de.

(0 312 424 11 11)

Opera Bale

İstanbul

■ Kadıköy Süreyya Operası’nda cuma günü saat 20.00’de “Hürrem Sultan” bale gösterisi sahnelenecek. (0216 346 15 31)

Mersin

■ Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı öğrencileri bugün 19.00’da, ‘Yağmur Arınlı’nın, Leo Dilebis’in ‘Coppelia’ balesinden sahneye uyarladığı, ‘Oyuncakçı Dükkânı’ ve Camiile Saint-Seans’ın ‘Hayvanlar Karnavalı’ndan uyarladığı, ‘Kuğunun Ölümü’ adlı baleleri sahneleyecek. Uğur Oral Kültür Merkezi’ndeki etkinliği sanatseverler ücretsiz izleyebilecek. Bale gösterimi bugün 10.00 ve 13.00 ile çarşamba günü 10.00 ve 14.00’te ilköğretim okulu öğrencileri için yinelenecek.(0324 3610028)

Gösteri Söyleşi

İstanbul

■ Dot / Dotmarsta Salonu’nda çarşamba günü saat “Tork İzole” adlı dans gösterisi sahnelenecek. (0212 232 44 40)

■ Salon İKSV’de cuma günü saat 18.30’da, cumartesi günü 18.30 ve 20.30’da “Kupa Kızı” adlı dans gösterisi sahnelenecek. (0212 334 08 41)

■ İş Sanat Kültür Merkezi’nde cuma günü saat 20.00’de “Los Vivancos” adlı dans gösterisi sahnelenecek. (0212 316 10 83)

■ Akbank Sanat’ta “İspanyol Kadın Yönetmenler” başlıklı film gösterimlerinde çarşamba günü saat 17.30’da “Yağmuru Bile” adlı film gösterimi gerçekleştirilecek. (0212 252 35 00-01)

■ Goethe-Institut İstanbul’da perşembe günü saat 19.00’da “Plug – Pray” adlı film gösterimi gerçekleştirilecek. (0212 249 20 09)

■ Pera Müzesi Oditoryumu’nda “Kanatlar” adlı film, perşembe günü saat 19.00’da, cumartesi günü saat 14.00’te gösterilecek. (0212 334 99 00)

■ Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde bugün saat 18.00’de “Red Kit’in Türkiye Serüveni” başlıklı söyleşi gerçekleştirilecek. (0212 393 60 00)

Adana

■ Kubat Sanatevi Resim Sergisi bugün 17.30’da Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Fuayesi’nde açılacak. Sanat Eğitmeni Veysel Kubat yönetimindeki, ‘Sanat Eğitimi Grubu’ndan 19 sanatçının çalışmalarının yer aldığı sergi hafta boyu izlenime açık tutulacak. (0534 2992388)

Ankara

■ Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde, gazetemiz yazarı Mustafa Ekmekçi’yi anıyoruz. Arkadaşlarının Emekçi’ye dair anılarını anlatacağı söyleşi 21 Mayıs’ta saat 19.00’da. (0 312 442 30 50)

 

 

 Kültür Sanat

                                                                   26 Eylül

Dipçik : “Haber Kaynağı : ( http://www.istanbul.net.tr/istanbul_sergi.asp )
Konserler
İsim Yer Tarih
Attila Atasoy Akustik 26 Eylül 2011
Cenk Erdoğan Trio 26 Eylül 2011
Efes Pilsen Blues Festival 26 Eylül 2011
Etkinlikler
İsim Yer Tarih
a’pera’da Thailand Esintisi’ne Kapılın 26 Eylül 2011
Çintemani Restaurant 26 Eylül 2011
eL Beso’da Limonata Keyfi 26 Eylül 2011
eL Beso Restaurant & Club 26 Eylül 2011
Foça’daki Yeni Eviniz 26 Eylül 2011
Go Mongo 26 Eylül 2011
Güllüoğlu Kuru Pastaları 26 Eylül 2011
Kaf:f Yeni Sezona Hazır 26 Eylül 2011
Kafes Garden’da Fasıl 26 Eylül 2011
Mövenpick’de Tayland Yemekleri 26 Eylül 2011
Noodle Günleri Başlıyor 26 Eylül 2011
Özsüt 26 Eylül 2011
Pastacı Rapunsel 26 Eylül 2011
Pelit Rokoko Pasta 26 Eylül 2011
Semaverli Çay Saatleri 26 Eylül 2011
Şirinler Pastası 26 Eylül 2011
Valonia Chocolate 26 Eylül 2011
Sergiler
İsim Yer Tarih
Ardan Özmenoğlu 26 Eylül 2011
Bruno Serralongue 26 Eylül 2011
Bülent Yazıcıoğlu 26 Eylül 2011
Canan Tolon 26 Eylül 2011
Cityscale 26 Eylül 2011
Crossroads 26 Eylül 2011
Engin Konuklu 26 Eylül 2011
Erol Eskici 26 Eylül 2011
Fransız Kültür Merkezi’nde Sergi 26 Eylül 2011
Heavy Paper – Ağır Kağıt 26 Eylül 2011
Ice Station Antarctica 26 Eylül 2011
Işığında Peşindeki Çocuklar 2 26 Eylül 2011
Işık Mekan Ahşap 26 Eylül 2011
İbrahim Göksungur 26 Eylül 2011
İnci Eviner 26 Eylül 2011
İsmail Atmalı 26 Eylül 2011
İstanbul’u Yorum 26 Eylül 2011
İstiklâl Caddesi’nin Sesi 26 Eylül 2011
Karşıdan Karşıya 26 Eylül 2011
Karşıt Söylemler, Değişken Gerçekler 26 Eylül 2011
Mehmet Özen 26 Eylül 2011
Moda’nın Yüzü 26 Eylül 2011
Öteki Bedenler 26 Eylül 2011
Pop Art Extended 26 Eylül 2011
Sanat Akmerkez’de 7 26 Eylül 2011
Sarah Morris 26 Eylül 2011
Semiha Berksoy 26 Eylül 2011
Seyr-i İstanbul 26 Eylül 2011
Sophie Calle 26 Eylül 2011
Tekinsiz Oyunlar 26 Eylül 2011
Volkan Aslan 26 Eylül 2011
Kurs
İsim Yer Tarih
M.E.B. ÖZEL NAR SANAT EĞİTİM KURSU  BAKIRKÖY 0212 570 80 68 26 Eylül 2011
Sinemalar
İsim Yer Tarih
Cevapsız Arama 3 Kartal Vizyon 26 Eylül 2011
Güz Sancısı Çemberlitaş Şafak Movieplex 26 Eylül 2011
Parti Tırtılları Kozyatağı Wings Cinecity Trio 26 Eylül 2011
İntikam Peşinde Büyükçekmece AFM Atirus 26 Eylül 2011
Parlak Yıldız Ataşehir Ataşehir 26 Eylül 2011
Eyyvah Eyvah Sarıgazi Atlantis 26 Eylül 2011
Ses Bağcılar Cinehat 26 Eylül 2011
Ay Lav Yu Bağcılar Cinehat 26 Eylül 2011
Aşkın Yaşı Yok Bayrampaşa Akvaryum Coşkun Sabah 26 Eylül 2011
Salgın Eyüp Belediye 26 Eylül 2011
Rec 2 Bakırköy Avşar 26 Eylül 2011
Aşkın Son Mevsimi Ataşehir Ataşehir 26 Eylül 2011
Çılgın Bir Gece Sefaköy Armoni Park Prestige 26 Eylül 2011
Pers Prensi: Zamanın Kumları Kozyatağı Cinepol 26 Eylül 2011
Şrek: Sonsuza Dek Mutlu Kozyatağı Cinepol 26 Eylül 2011
Koleksiyoncu Esenler Espri Site 26 Eylül 2011
Off Karadeniz Çatalca Cine MY 26 Eylül 2011
İlahların Aşkı Çemberlitaş Şafak Movieplex 26 Eylül 2011
Gezegen 51 Zeytinburnu Olivium Cinecity 26 Eylül 2011
Örnek Aile Eyüp Belediye 26 Eylül 2011
Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma Ümraniye AFM Carrefour 26 Eylül 2011
Müşteri Yeşilköy Airport Cinemas 26 Eylül 2011
Ölüm Zili Beykent Paradise Favori 26 Eylül 2011
Oyuncak Hikayesi 3 Kozyatağı Kozzy Avşar 26 Eylül 2011
Ölüm Peşimizde Pendik Güney 26 Eylül 2011
Büyük Hata Kozyatağı Cinepol 26 Eylül 2011
Gece ve Gündüz Sefaköy Armoni Park Prestige 26 Eylül 2011
Sıradan İnsanlar Yeşilköy Airport Cinemas 26 Eylül 2011
B Planı Sefaköy Armoni Park Prestige 26 Eylül 2011
Sihirbazın Çırağı Zeytinburnu Olivium Cinecity 26 Eylül 2011
Deney Şişli Megaplex (Cevahir AVM) 26 Eylül 2011
Son Hava Bükücü Ümraniye Cinebonus (Meydan) 26 Eylül 2011
Anneler ve Kızları Yeşilköy Airport Cinemas 26 Eylül 2011
Yepyeni Bir Hayat Beyoğlu Pera 26 Eylül 2011
Başlangıç Zeytinburnu Olivium Cinecity 26 Eylül 2011
Vahşet Sapağı Şişli Megaplex (Cevahir AVM) 26 Eylül 2011
Zorlu Görev Ümraniye Cinebonus (Meydan) 26 Eylül 2011
Ciddi Bir Adam Şişli Megaplex (Cevahir AVM) 26 Eylül 2011
Ajan Salt Zeytinburnu Olivium Cinecity 26 Eylül 2011
Arabia 3D İstinye AFM IMAX İstinyePark 26 Eylül 2011
Büyükler Yeşilköy Airport Cinemas 26 Eylül 2011
Cehennem Melekleri Zeytinburnu Olivium Cinecity 26 Eylül 2011
Kediler ve Köpekler Kitty Galore’un İntikamı Zeytinburnu Olivium Cinecity 26 Eylül 2011