Yazılar

Contemporary İstanbul açıldı

Türkiye’nin önde gelen sanat fuarı Contemporary Istanbul, bu yıl 10. kez kapılarını açtı.

contemporary-istanbul-açıldı

Contemporary Istanbul açılışın ardından yarından itibaren izleyicileri ağırlayacak. Fuar 15 Kasım’a dek devam edecek. Contemporary Istanbul, bu yıl 24 ülkeden 102 galeriye ev sahipliği yapıyor. Fuarda bu yıl yeni medya sanatının gösterileceği ‘Plugin’, günümüz İran sanatından örneklerinin sergileneceği ‘Contemporary Tehran’ ile Uzakdoğu’dan Çağdaş Sanat eserlerinin yer alacağı ‘Australia China ART Foundation’ bölümleri dikkat çekiyor.

Barbara Paci Galleria d’Arte, Rainer Elstermann, Orient Hejer, Lambda Print on Diasec 120 x 140 cm 2010

Barbara Paci Galleria d’Arte, Rainer Elstermann, Orient Hejer, Lambda Print on Diasec 120 x 140 cm 2010

Bu yıl 10. yaşını kutlayacak olan Contemporary Istanbul 12-15 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. 24 ülkeden katılımcıların yer alacağı fuar, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Contemporary Tehran” (Tahran’dan Çağdaş Sanat) ve Plugin Yeni Medya Bölümü ile 102 galeriye ev sahipliği yapacak.

 

23 galerinin ilk defa yer alacağı fuarda bu yılın katılımcı galerileri CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler, koleksiyoner Natalie Mamane Cohen, koleksiyoner ve küratör Freda Rozenbaum Uziyel ve The Empire Project kurucusu Kerimcan Güleryüz’den oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. 9 yıl boyunca Contemporary Istanbul’u destekleyen Akbank Sanat, bu yıl da fuarın ana sponsorluğunu üstleniyor.

  1. yılı için geçtiğimiz sene boyunca hazırlıklarını sürdüren Contemporary Istanbul, Ocak ayından bu yana 16 şehir, 15 ülke ve 20 uluslararası etkinlik bağlamında 178,480 kilometre yol kat etti. 1250 koleksiyoner, 540 galeri, 83 basın mensubu, 138 sanat kurumuyla ve müze direktörü ile buluştu.
Yavuz Gallery, Anton Del Castillo, A Play for Life, Oil on Gold Leaf Panel 183 x 183 cm 201

Yavuz Gallery, Anton Del Castillo, A Play for Life, Oil on Gold Leaf Panel 183 x 183 cm 201

Bu yıl fuarın öne çıkan bölümlerinden olan Contemporary Tehran (Tahran’dan Çağdaş Sanat) adı altında gerçekleştirilen “Focus” bölümüne; Assar Gallery, Aaran Gallery, Dastan’s Basement, Lajevardi Foundation- New Media Society ve Shirin Gallery katılım gösterecek. İran’ın önde gelen sanatçılarının eserlerini görmenin mümkün olacağı bu bölüm kapsamında, Nasser Bakhshi, Babak Roshaninejad, Ali Akbar Sadeghi, Moreshin Allahyari ve Houman Mortazavi’nin eserleri sergilenecek.

Contemporary Istanbul, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli Contemporary Tehran bölümüyle ilgili;

“Bu yıl ‘Focus’ bölümü konuğumuzun İran olması bize gurur veriyor. İran sanatının benzersiz ve etkileyici bir tarihe sahip olduğunu biliyoruz. Sürekli gelişen bir çağdaş sanat ortamına sahip olan İran çağdaş sanatı her zaman Contemporary Istanbul’un ilgi alanı içinde olmuştur. Bu bölgede yer alan, sürekli gelişme gösteren koleksiyoner ağı ve koleksiyonerlerin yeni sanatçılar keşfetme isteği, çağdaş İran sanatını da daha heyecanlı hale getiriyor. Bu nedenle bu yıl Contemporary Istanbul’da, Tahran çağdaş sanatının güçlü bir şekilde temsil edileceğini umuyoruz,”

dedi.

Gallery Baraz, Mark Kostabi, Love, Oil on Canvas 90 x 120 cm 2015

Gallery Baraz, Mark Kostabi, Love, Oil on Canvas 90 x 120 cm 2015

Yeni medya sanatlarına yer veren Plugin bu yıl Dr. Ebru Yetişkin küratörlüğünde, galeriler, mimarlık & tasarım stüdyoları, yeni medya ile ilgili yaratım atölyeleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifleri X-CHANGE başlıklı bir küratöryal tema altında ve tek bir alanda bir araya getiriyor.

Mika Gallery, Sarah Bahabah, Sex & Take Out, C-Print 80 x 120 cm 2015

Mika Gallery, Sarah Bahabah, Sex & Take Out, C-Print 80 x 120 cm 2015

Plugin 3. yılında, yüksek teknolojinin basit teknolojilerle birlikte çalışması, organik ve inorganik formların bir arada işlemesi, fiziksel ve dijital gibi ikiliklerin ötesine geçen dinamikler gibi alt başlıklara odaklanıyor. Bu yıl bölümde; DAM Gallery, Pearl Lam Galleries, Lajevardi Foundation – New Media Societ, LICHT FELD Gallery, Galeri Zilberman yer alıyor.

Galerie Iragui, Ivan Plusch, Strange / Private #9, Canvas, Ink, Black Pencil, Lacquer 27 x 34 cm 2015

Galerie Iragui, Ivan Plusch, Strange / Private #9, Canvas, Ink, Black Pencil, Lacquer 27 x 34 cm 2015

Contemporary Istanbul 10. yılında Australia China Art Foundation (ACAF) tarafından seçilen Çinli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bu bölümde Shao Yinong ve Mu Chen, Ling Jian, Aaajiao, Tao Hui, Yang Xin ve Zheng Jiang eserlerini görmek mümkün. Diğer yandan, Aimee Lin tarafından hazırlanan “Parade” başlıklı sergi de bu kapsamda izleyiciyle buluşacak. Çinli ve Avusturalyalı sanatçıları uluslararası platformda tanıtmak amacıyla Yashian Schauble tarafından kurulan ACAF, sanat aracılığı ile kültürlerarası bağ kurmayı hedefliyor.

 

Contemporary Istanbul 102 Galeriye Ev Sahipliği Yapacak

Contemporary

Contemporary Istanbul, 12-15 Kasım’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Contemporary Tehran” (Tahran’dan Çağdaş Sanat) ve Plugin Yeni Medya Bölümü ile 102 galeriye ev sahipliği yapacak.

Contemporary Istanbul’dan yapılan açıklamaya göre, 10. yılında fuara 24 ülke ve 28 şehirden toplam 102 sanat galerisi katılacak. Contemporary Istanbul galerileri arasından 23 galeri fuarda ilk defa yer alacak.

Katılımcı galeriler, CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler, koleksiyoner Natalie Mamane Cohen, koleksiyoner ve küratör Freda Rozenbaum Uziyel ve The Empire Project kurucusu Kerimcan Güleryüz’den oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.

  1. yılı için yıl boyunca hazırlıklarını sürdüren Contemporary Istanbul, ocak ayından bu yana 16 şehir, 15 ülke ve 20 uluslararası etkinlik bağlamında 178 bin 480 kilometre yol kat etti. Bin 250 koleksiyoner, 540 galeri, 83 basın mensubu, 138 sanat kurumu ve müze direktörü ile buluştu.483088 (1)

Fuarda ilk defa yer alacak galeriler arasında Art Lexing (Miami), Australia China Art Foundation (Şanghay), Galerie Bernard Ceysson (Paris), Corridor Contemporary (Tel Aviv), Dar AL-Anda Art Gallery (Amman), Dastan’s Basement (Tahran), Shirin Gallery (Tahran), Aaran Gallery (Tahran), Lajevardi Foundation – New Media Society (Tahran), Dubner Moderne (Lozan), l’étrangère (Londra), Frederic Got (Paris), Galeria Joan Gaspar (Barselona), Karavil Contemporary (Londra), KUAD Galeri (İstanbul), König Galerie (Berlin), Lazarides Gallery (Londra), LICHT FELD Gallery (Basel), Galerie Loevenbruck (Paris), Mika Gallery (Tel Aviv), Galerie Paris-Beijing (Paris), PROPAGANDA (Varşova), Galería Rosa Santos (Valencia), Xavier Laboulbenne (Berlin), Vogelsang Gallery (Brüksel), Nasui Collection & Gallery (Bükreş), Analix Forever (Geneva), Galeria Contrast (Barselona), Daniel Marzona (Berlin) bulunuyor.

Contemporary Istanbul’a bu yıl katılan bölge galerileri işe şöyle:

“Savina Gallery (St. Petersburg), Project Artbeat (Tiflis); Galerie Iragui (Moskova); Mika Gallery (Tel Aviv); Dar AL-Anda Art Gallery (Amman), ALAN Istanbul, x-ist (İstanbul), Galeri Baraz (İstanbul), Galeri Zilberman (İstanbul), Versus Art Project (İstanbul), Soda (İstanbul), Sanatorium (İstanbul), Rampa İstanbul, Redart Gallery (İstanbul), Pi Artworks (İstanbul), Piramid Sanat (İstanbul), Pg Art Gallery (İstanbul), Mika Gallery (İstanbul), Galeri Nev (İstanbul), Mixer (İstanbul), Milk Gallery (İstanbul), MERKUR (İstanbul); Kare Art Gallery (İstanbul), KUAD Galeri (İstanbul), Siyah-Beyaz (Istanbul), Galeri İlayda (İstanbul); Galeri 77 (İstanbul); Gama Gallery (İstanbul); Gaia Gallery (İstanbul), Daire Galeri (İstanbul), The Empire Project (İstanbul), Dirimart (İstanbul), CEP Gallery (İstanbul), C.A.M (Istanbul), Bozlu Art Project (İstanbul), Art350 (İstanbul), artSümer (İstanbul), art ON (İstanbul), Doğançay Museum (İstanbul), Galeri/Miz, Armaggan Art and Design (İstanbul), Bozlu Art Project (İstanbul), Krampf Gallery (İstanbul).”

“Tahran çağdaş sanatının güçlü bir şekilde temsil edileceğini umuyoruz”

Contemporary Istanbul’un 10. yılında, Contemporary Tehran (Tahran’dan Çağdaş Sanat) adı altında gerçekleştirilen “Focus” bölümü fuarın öne çıkan kısımlarından birisi olacak. Contemporary Tahran kapsamında, Assar Gallery, Aaran Gallery, Dastan’s Basement, Lajevardi Foundation- New Media Society ve Shirin Gallery katılım gösterecek.

İran’ın önde gelen sanatçılarının eserlerini görmenin mümkün olacağı bölüm kapsamında, sanatçılar Nasser Bakhshi (Aaran Gallery), Babak Roshaninejad (Assar Gallery); Ali Akbar Sadeghi (Shirin Gallery); Moreshin Allahyari (Lajevardi Foundation – New Media Society) ve Houman Mortazavi’nin (Dastan’s Basement) eserleri sergilenecek.

Yeni medya sanatlarına yer veren Plugin, Dr. Ebru Yetişkin küratörlüğünde, galeriler, mimarlık ve tasarım stüdyoları, yeni medya ile ilgili yaratım atölyeleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekanları gibi inisiyatifleri X-CHANGE başlıklı bir küratöryal tema altında ve tek bir alanda bir araya getirilecek.

Plugin 3’üncü yılında, yüksek teknolojinin basit teknolojilerle birlikte çalışması, organik ve inorganik formların bir arada işlemesi, fiziksel ve dijital gibi ikiliklerin ötesine geçen dinamikler gibi alt başlıklara odaklanıyor.

Contemporary Istanbul ayrıca Australia China Art Foundation (ACAF) tarafından seçilen Çinli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapacak. Shao Yinong ve Mu Chen, Ling Jian (Australia China Art Foundation), Aaajiao (Leo Xu Projects, Şanghay), Tao Hui (Aike Dellarco Galeri, Şanghay), Yang Xin ve Zheng Jiang (Space Station Galeri, Pekin) eserlerini görmek mümkün. Diğer yandan, Aimee Lin tarafından hazırlanan “Parade” başlıklı sergi de bu kapsamda izleyiciyle buluşacak.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, “Focus” bölümü konuğunun İran olmasının kendilerine gurur verdiğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İran sanatının benzersiz ve etkileyici bir tarihe sahip olduğunu biliyoruz. Sürekli gelişen bir çağdaş sanat ortamına sahip olan İran çağdaş sanatı her zaman Contemporary Istanbul’un ilgi alanı içinde olmuştur. Bu bölgede yer alan, sürekli gelişme gösteren koleksiyoner ağı ve koleksiyonerlerin yeni sanatçılar keşfetme isteği, çağdaş İran sanatını da daha heyecanlı hale getiriyor.”