Şunun için etiket arşivi: çocuk hakları şenliği

Şişli Belediyesi, Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Çocuk Hakları Şenliği düzenliyor. Çocukların haklarını eğlenerek öğreneceği şenlikte üç gün boyunca tiyatro ve animasyon film gösterimleri, atölye ve konserler yapılacak.

Şişli Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Çocuk Hakları Şenliği düzenliyor.

Üç gün sürecek şenlik, çocuğun bedensel haklarını eğlenceli bir şekilde çocuklara ve ailelerine öğretmeyi amaçlayan “Kendimi Koruyorum Haklarımı Koruyorum” tiyatro oyunu ile başlayacak. Çocuklar tarafından sevilen animasyon gösterimlerinin de yer aldığı etkinlik, alanında uzman kişiler eşliğinde eğitici ve keyifli atölyeler ile devam edecek. Şenliğin kapanış konserini ise ŞUBADAP Çocuk Şarkıları Orkestrası verecek.

Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü de şenliğin ikinci gününe katılarak, çocukların heyecanını paylaşacak.

GÜN GÜN ŞENLİK PROGRAMI
(Tüm etkinlikler, Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde halka açık bir şekilde yapılacak)

16 KASIM CUMA
Tiyatro: Kendimi Koruyorum Haklarımı Koruyorum

İstanbul Temaşa Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun, Şişli Belediyesi’nin “Çocuk Anlatır Sen Dinle, İstismarı Önle Kampanyası”nın bir parçası. Oyunda, çocuğun bedensel hakları drama yoluyla eğlenceli ve öğretici bir şekilde çocuklara aktarılıyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul yaş grupları için uygun olan oyunu, yetişkinler de izleyebilir.

Saat: 16.00-17.00

Animasyon Film: Up/ Yukarı Bak

Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir.

Saat: 17.15-19.00

17 KASIM CUMARTESİ

Animasyon Film: Wall-E

Vol.i, günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. Filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir.

Saat: 12.00-13.40

Atölye: İzle, Düşün, Üret

Animasyon: ÇoÇa Çocuk Hakları

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından “Çocuklar için İnsan Hakları Filmleri Projesi” kapsamında hazırlanan animasyon.

Saat: 14.00-16.00

18 KASIM PAZAR
Animasyon Film: Coco

Coco, 12 yaşındaki Miguel’in ölüler diyarındaki macerasını anlatıyor. 12 yaşındaki Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel’in onunla tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı’na götürüverir. Çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hector’la karşılaşır ve birlikte Miguel’in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar.

Saat: 12.00- 13.45

Atölye: İzle, Düşün, Üret

Video: Çocuğun Beden Hakkı Onay Videosu- CŞMD

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin çocuklar için hazırlamış olduğu çocukların bedensel söz hakkı ve çocuklar için onay kavramını ön plana çıkaran video; tüm çocuklar, ebeveynler ve çocuk çalışanları için kaynak niteliğinde.

Saat: 14.00-16.00

Konser: Şubadap

Her biri farklı temalarda şarkılardan oluşan 4 albümde toplam 28 bestesi olan Çocuk Şarkıları Orkestrası Şubadap barış, emek, kolektivite, evrim, doğa, ekoloji, akran zorbalığı gibi konulara ilişkin şarkılarını çocuklarla söylüyor.

Saat: 16.00-18.00