Yazılar

Claude Monet | Nilüferler : Salkım Söğütler ile Sabah

Nilüferler, yirmi beş yıldan uzun bir süre Claude Monet’in eserlerinin odak noktası olmuştur. 1890 yılında ressam, Fransa’nın Eure bölgesindeki Giverny kasabasında yer alan, kendisinin ve ailesinin kalmakta olduğu ev ile çevresindeki araziyi satın aldı.

Aile, araziyi, içinde nilüferlerin bulunduğu göletin de olduğu bir bahçeye dönüştürmüştür. Ve Monet, bahçeye, çalışabileceği büyüklükte bir atölye kurdu.

Yalnızca nilüferlerin resmini yaptığı eserlerine ek olarak sanatçı , izleyiciyi içine çeken büyük dekoratif tasarımlarda yaptı.  Arkadaşı olan Fransız Başbakan Georges Clemenceau’nun evindeki desteği ile ” Empresyonizm’in Sistina Şapeli ” adını verdiği ve Giverny’deki nilüferlerin tasvir edildiği bir dizi muhteşem duvar resmi yaptı.

Yaptığı sekiz nilüfer resmi 1927’de Monet’in ölümünden bir yıl kadar sonra, Paris’in Tuileries bahçelerinde bulunan Orangerie binasındaki iki oval odaya yerleştirildi. Bu panel, yaklaşık 13 metre boyundaki üç panellik serinin sol kısmıdır. Rüya etkisi yaratan bu büyük tuval, sanatçının atölyesinde yaptığı uzun çalışmalar sonucunda ortaya çıkar ve Monet’in izlenimci tarzda resim yaptığı ilk yıllarında açık havada hızla tamamladığı küçük resimlerden hayli farklıdır.

Ancak su, yansımalar ve sanatçının her sahneyi kaplayan atmosferik ışık anlamında kullandığı enveloppe gibi erken dönem yapıtlarına özgü ayrıntılara da rastlanır.

Kısa Bir Monet Turu

Oscar Claude Monet, 14 Kasım 1840 yılında Paris’te gemici ve müziksever bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Monet, beş yaşındayken ailesiyle başka bir şehre taşınmış babası kayınbiraderinin toptan meyve-sebze satışına ortak olmuştur. Monet daha çok denize yakın yerlerde yaşamayı ve kırsal yerleri keşfetmeyi çok seviyordu bu yüzden de okula olan ilgisi konusunda problem yaşıyordu : “Defterlerimi hocalarımın yüzlerinin önden ya da yandan görünüşleriyle doldurdum ; bunlar biçimi olabildiğince bozulmuş, epey kaba çizimlerdi.”

Monet daha 16 yaşındayken yaptığı karikatürlerle oldukça ün salmış, daha sonra ise Le Havre’daki insanları çizerek para kazanmıştır. Her pazar günü neredeyse yaklaşık beş karikatürü bir çerçevecinin dükkanına asılır, Le Havre’daki insanlar karikatürlerde kendilerini ya da arkadaşlarını görünce gülerlerdi.

İlham veren deniz manzaları

Dükkan sahibi sadece Monet’in değil, başarılı yerel bir sanatçı olan Eugene Bouidin’in küçük deniz manzaraları resimlerini asmıştır. Yıllar sonra Monet’ten şunları duyacaktık : ” Boudin’i ustam olarak görüyorum.” Ancak Monet 15 yaşındayken tanıştığı bu sanatçıyı gençliğin verdiği kibirle küçümseyecekti.

İlerleyen günlerde Boudin,ona yeteneğini karikatür çizerek harcadığını bunun yerine deniz manzaraları çizmeye davet etti. Monet Boudin’le yaşadığı bu yolculuğu şöyle anlatıyor : ” Daha da dikkatli gözlemledim, sonra sanki bir perde kalktı… Resmin ne olabileceğini kavradım… Sen bana görmeyi ve anlamayı öğreten ilk kişiydin!”

Boudin’in, ışığı ve hava durumunun etkilerini yakalama vurgusu, Monet üzerinde kalıcı bir bakış açısı olacaktı. Daha 18 yaşındayken, Bouidin ile Le Havre da her yıl düzenlenen sergide eserlerinin olması başlangıçtı. Monet’in daha sonraki resim serüveninde hava durumu, güneşin açısı, kısaca ışık ve gölge egemen oldu.

Kısaca, Claude Monet; “Ya karşısında ya da üstünde olmak isterdim denizin her zaman. Öldüğüm zaman da bir şamandıraya gömülmek isterdim.” 

Dünyaca ünlü ressamların eserleri açık artırma ile satılacak

Amerikalı milyarder David Rockefeller, geçtiğimiz Mart ayında 101 yaşında vefat etmişti. Vefat eden David Rockefeller’in aralarında, Picasso, Matisse, ve Monet gibi ressamların eserlerinin de bulunduğu resim koleksiyonu açık artırma ile satışa çıkarılıyor.

Resim Koleksiyonun muhammen bedeli 700 milyon dolar. Ancak açık artırmada rakamın 1 milyar doların üzerine çıkılacağı tahmin ediliyor.

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun “Çiçek sepetli genç kız” tablosu koleksiyondaki en değerli parça olarak görülüyor ve en az 70 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

Fransız ressam Claude Monet’nin “Nilüferler” tablosunun değerinin ise 35 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Şimdiden “Tarihin en büyük açık artırması” olarak anılan müzayedenin New York’ta Christie’s Müzayedeevi’nde yapılması bekleniyor. Ancak tarih henüz belli değil.