Yazılar

İlk kez gerçekleştirilen Datça Tiyatro Festivali’ne yoğun katılım

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Datça Tiyatro Festivali büyük bir ilgi gördü. Beş binden fazla katılımcının takip ettiği festivalde birbirinden değerli eserler izleyiciyle buluşurken, ünlü sanatçılar Erkan Oğur ve Birsen Tezer muhteşem şarkılarıyla izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.

İçinde tarihi, denizi, müziği, eğlenceyi ve daha birçok farklı deneyimi barındıran Datça Tiyatro Festivali sanatseverleri 15–18 Temmuz 2018 tarihleri arasında Datça’da ağırladı. Birçok konser, oyun, atölye çalışması ve söyleşinin gerçekleştirildiği festival, 15 Temmuz 2018 Pazar günü gerçekleştirilen açılış konseriyle başladı. Konserde Çiğdem Erken ve Güvenç Dağüstün’e Hatice Aslan, Ece Dizdar ve Serkan Keskin gibi ünlü oyuncular eşlik etti.

Cimri büyük ilgi gördü

Festival kapsamında düzenlenen Büşra Firidin’le ‘Oyuncular için Hareket ve Doğaçlama Atölyesi’nde katılımcılar üç saat boyunca kendi bedenlerini keşfedip, başka bedenlerle ilişki kurdu. Ünlü tiyatro grubu Semaver Kumpanya’nın Nasreddin Hoca çocuk oyunu büyük bir ilgiyle takip edildi. Sayısız ödül alan Şato’nun Altında oyunu ile Hızırşah Kültürevi’nde bambaşka bir atmosfer yakalandı. Festival kapsamında Amfi Tiyatro’da sergilenen ilk oyun Semaver Kumpanya’nın Cimri’si oldu. Oyunu binin üzerinde seyirci büyük bir beğeniyle takip etti.

Festivalde Yekta Kopan ile Dünyanın En Güzel Kalabalığı: Festival adlı söyleşi katılımcılardan büyük ilgi gördü. Festival kültürü ve bir arada olmayı konu alan söyleşide festivali organize eden genç ekip ile yeni neslin arayışları üzerine sohbet edildi.

Birsen Tezer konserine yoğun katılım

Festivalin üçüncü günü Semaver Kumpanya’nın çocuk oyunu Masal Masal İçinde izleyiciyle buluştu. Aynı gün katılımcılar; Ebru Nihan Celkan, Ece Dizdar, Funda Eryiğit ve Başak Daşman ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ‘Sahneyi Eşitlemek’ söyleşisinde masaya yatırdı. Yoğun istek üzerine Şato’nun Altında oyunu bir kez daha izleyiciyle buluştu. Amfi Tiyatro’yu dolduran bini aşkın katılımcı ise Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit oyununu büyük bir merakla izledi. Aynı günün akşamı ise Panayır Alanı’nda gerçekleştirilen Birsen Tezer konseri üç bin katılımcı tarafından takip edildi.

Erkan Oğur’dan muhteşem kapanış

Festivalin son günü ‘Adım Adım Oyun Üretimi’ ve ‘Şiirden Sahneye’ üretim çalışmaları gösterimi panayır alanında katılımcılarla buluştu. Aynı günün akşamı Amfi Tiyatro’da İbrahim Selim’in tek kişilik oyunu Bunu Ben De Yaparım! sahnelendi. Panayır alanında beş bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Erkan Oğur’un muhteşem konseriyle festival son buldu.