Şunun için etiket arşivi: Cengiz Aytmatov

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov doğumunun doksanıncı yılında Ankara’da anıldı. Alpaslan Bakanlığının, Türk medeniyetine katı sunan yazarları,sanatçı ve düşünce insanlarını çok iyi anlamak ve onları insanlara anlatmak için çok çabaladığını anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Şükrü Karatepe’de romanların aslında gerçek hayatlarımızla örtüştüğünü ve toplumun sosyokültürel yapısını çok iyi yansıttığının altını çizdi.

168 eser  ve 70 milyona yakın okur

Kırgızistan Ankara Büyükelçisi olan İbragim Dzhunusov ise Aytmatov’un eserlerinin dünya var oldukça değerli kalacağını ve herkesin okuyacağını, ve dünyaca ününe ün katmış yazarın böyle anlamlı bir törenle anılmasından ise oldukça onur duyduğunu ifade etti.

Dzhunusov, şunları söyledi: 

“Aytmatov’un eserleri 168 ülkede 70 milyondan fazla insana ulaştı. UNESCO’ya göre dünyada William Shakespeare ve Lev Tolstoy’dan sonra en çok okunan üçüncü yazar Cengiz Aytmatov’dur. Tabiatı eserlerinde çok iyi yansıttı ve insanların nasıl yaşaması gerektiğini öğretti. İkinci Dünya Savaşını eserlerinde anlatmasına rağmen eserlerinde silah, tank ve korkunç anlatımlara yer vermedi. Aytmatov gelecek kuşakların temiz aşkı, sevgiyi görmelerini ve tanımalarını istedi.”