Şunun için etiket arşivi: cemal süreya

Cemal Süreya, aramızdan ayrılışının 29.’uncu yılında Kadıköy’de düzenlenecek etkinlikle anılacak.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği ve Kadıköy Belediyesi işbirliği ile yapılan anma 9 Ocak Çarşamba akşamı Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Saat 20.00’de başlayacak anma etkinliğinde Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cemal Süreya Derneği Başkanı Seyyit Nezir açılış konuşmasını yapacak. Etkinlikte Mehmet Aydın, Beyazıt Kahraman, Yaşar Gündem,  Selahattin Bağdatlı, Gülsen Tuncer, Şenay Saçbüker, Zühal Tekkanat ve Hüseyin Köroğlu şairin şiirlerini okuyacak,  tanıklıklarını anlatacak.

Kaldırımlarda şiirleri…

Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini artırmak, sokaklara kendi hikâyeleri ve yaşayanları ile kimlik kazandırmak amacıyla hayata geçirilen projede Cemal Süreya’nın yaşadığı evin önündeki kaldırıma şiirleri yazıldı. Şairin beş ayrı şiirinden dizelerin yer aldığı uygulama hem sokak sakinlerini hem de şairin hayranlarını mutlu ediyor.

Ölümünün 28. yılında Kadıköy’deki Caddebostan Kültür Merkezi’nde anılacak olan Usta şair Cemal Süreya, geçtiğimiz yıl da ‘memleketi’ Kadıköy’de anılmıştı.

Geçtiğimiz sene, usta şair Cemal Süreyya’nın Caferağa Mahallesi, Cemal Süreya Sokak’ta yaşadığı evin önündeki kaldırım taşlarından bir bölümü üzerine şaire ait 5 ayrı şiirden alıntılar yazılmıştı.

Ustanın ölüm yıldönümü olan 9 Ocak’ta Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde geleneksel anma etkinliği düzenleyecek. Konuşmalar ve şiir okumalarıyla başlayacak olan etkinlikte Mehtap İskender ve Fasl-ı Hayal müzik dinletisi verecek, şairin sevdiği ezgiler dostları ve şiir severlerle paylaşılacak.