Şunun için etiket arşivi: cankat kalyoncu

Cankat Kalyoncu’nun 3’üncü kişisel sergisi olacak olan “Paralel Evrende Varoluş” , Kasım ayında sanatseverleriyle buluşacak. Çağdaş sanatın en beğenilen isimlerinden biri olan Kalyoncu’nun sergisi 02-17 Kasım arasında Corvo Art and Luxury’de sanatseverlerine kavuşacak.

3’üncü kez kişisel sergisini açacak olan Cankat Kalyoncu,” Paralel Evrende Varoluş” adı altında tuvale yaptığı çalışmalarında evren, varoluş, gerçeklik gibi kavramları bize soru olarak yöneltiyor.

Cankat Kalyoncu’nun resimlerine bakınca minyatürleri, peyzajları, farklı karakter ve objeleri post modern bir yaklaşımla aynı tuval üzerinde sergilediğini görülüyor. Sessiz çığlıklar atan karakterleri üzerinden kendi konumlandırılışının en saf hali olarak  görülüyor.

Cankat Kalyoncuyu tanıyalım

Ortaokul ve liseyi, Arı Koleji ve uluslararası bir eğitim kurumu olan Embassy Study Group’ta okudu. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesinde tamamlayan Kalyoncu, ardından eğitimine İngiltere’de London School of Business and Finance’de, sonrasında ise ABD’nde Kaliforniya ve Cornell Üniversitesilerinde devam etti.

2001 yılında eğitim sektöründe kurucu/yönetici olarak iş hayatına başladı. Eğitim, internet, organizasyon ve marka yönetimi hizmetleri veren kurumların hem kurucusu hem de yöneticisi olarak çalışan Kalyoncu hem dünyada hem de Türkiye’de birçok ödül aldı.
Bir gezgin olarak farklı ülkeleri, kültürlerini ve sanatlarını tanıma ve keşfetme şansını yakaladı. Hem iş hayatındaki yaratıcı ve başarılı çalışmaları hem de seyahatlarinden elde ettiği kültürel zenginliği sanat ile kendini dışa vurmaya başladı. Bu ilginin sıradan olmadığını fark eden Kalyoncu, daha çok günümüz uluslararası hiperrealist sanatçılardan da etkilenerek resim çalışmalarını hızla yoğunlaştırdı.

Ulusal ve uluslararası birçok ressam ile ortak atölye çalışmaları yaparak hem tekniğini hem de sanatsal derinliğini geliştirmeye gayret etti. 

2012’de St.Petersburg’ta Repin Institute of Art’a başvurusu kabul edildi. Burada master sınıflara katıldı. Ardından Florence Academy of Art New York şubesinde Akademik Boyama ve Akademik Desen eğitimi alırken, Art Students League of New York’ta desen, yeni teknikler ve boyama üzerine çok sayıda atölye çalışmasına katıldı.

Bunlara ek olarak İtalya’nın sanat ve tasarım akademilerinden IED’de görsel hikaye anlatıcılığı eğitimi, ardından ise uzaktan eğitimle MOMA’da Modern Sanat ve Fikirler, Melbourne Üniversitesinde ise Sanat ve Cinsiyet derslerine katıldı.

Resme ek olarak, “Sevgili İdam”, Keşanlı Ali uyarlaması “Sinekli Dağ” ve “Metod” adlı tiyatro oyunlarında sahne dekoru ve sanat yönetmenliği yaptı. Rusya, Yunanistan, İtalya, Moldova ve Türkiye’de karma sergilere katıldı.

İlk kişisel sergisi, BRAND PORN (MARKA ZEVKTİR), 1 – 17 Aralık 2015 tarihleri arasında INNPARK Fine Arts Area’da açıldı. Hem içeriği hem de eserleri ses getiren sergi Kalyoncu için oldukça başarılı geçti.

Kalyoncu, İstanbul ve New York’ta kendi atölyelerinde çalışmalarına devam etmektedir.