Şunun için etiket arşivi: Bitlis

Bitlis Valisi Ahmet Çınar’ın kaymakamlık yaptığı dönemde yazdığı “Adalet” adlı tiyatro oyunu kentte beğeniyle izlendi.

Çanakkale Sanat Tiyatrosu tarafından Bitlis Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda sahnelenen oyuna vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.Vali Çınar’ın 2001 yıllarında kaleme aldığı “Adalet” oyunu “Bir günlük adalet, yetmiş yıllık ibadetten hayırlıdır” sloganıyla birçok ilde sahnelendi.Vali Çınar, yaptığı açıklamada, kaymakamlık yıllarında çalıştığı ilçelerde bir takım döneme ait sorunları dile getiren oyunlar kaleme aldığını söyledi.”O dönemler Türkiye’nin hakikaten benim karanlık diyebileceğim yıllardandı. Mafyanın mahallelere kadar indiği, devletin gücünün zayıf olduğu, adaletin zayıf kaldığı, sermayenin olmadığı, devletin fakir olduğu, dışarıdan bir milyar dolar borç verilebilir mi diye ümit edilen dönemlerde, tiyatro tekniğiyle eleştiren, topluma mesajlar veren, toplumla bütünleşmeyi sağlayan bir oyun düşündüm ve yazmıştım.” diyen Çınar, “O dönemde birçok ilde sahnelendi.Çanakkale destanını oynamak üzere ilimize gelen Çanakkale Sanat Tiyatrosu ekibi bana jest yaptı. Benim yazmış olduğu ‘Adalet’ adlı oyunu sahnelediler.” ifadesini kullandı.Menfaat için bir takım ilkelerden vazgeçmenin1214306_cfd83daeaa3f7ac40aa733ea8be4a139_640x640 (1) insana yakışmadığını anlatan Çınar, “Dolayısıyla hepsini ben yaşamış değilim elbette. Bir kısmı yaşanmış tecrübelerimiz olan ve en azından o yapıyı bilen bir anlayışla tecrübeyle yazılmış bir oyundur.” dedi.Çanakkale Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Abdülkadir Katra ise Vali Çınar ile iki yıl önce Çanakkale’de tanıştığını ve tiyatroya ilgisini olduğunu öğrendiğini belirterek, “Yazdığı oyunu okudum. Muhteşem bir teknikle yazılmış. Valimize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.Oyunu Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Gezer, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, kurum amirleri ve vatandaşlar izledi.

Bitlis Sanat Tiyatrosu

Bitlis Kültür Sanat Derneği’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Sanat Tiyatrosu ekibi kentteki 500 yıllık tarihi Hatibiye Medresesi’nde…

Bitlis Kültür Sanat Derneği’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Sanat Tiyatrosu ekibi, kentteki 500 yıllık tarihi Hatibiye Medresesi’nde uluslararası tiyatro festivallerine hazırlanıyor. Ekip, 11 Mayıs’ta İzmir’de ve 15 Mayıs’ta Denizli’de yapılacak festivallere katılacak.

İki yıl önce kurulan Bitlis Sanat Tiyatrosu, bugünlerde “Cibali Karakolu” oyunuyla halkın gönlünde taht kurdu. Davet edildikleri ulusal ve uluslararası festivaller için hummalı bir çalışma sürdüren tiyatro ekibi, 4 bayan ve 8 erkek olmak üzere toplam 12 kişiden oluşuyor.

Bitlis Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Gökmen Okdayan, Bitlis tarihinde bir ilki gerçekleştirerek uluslararası ölçekte düzenlenen tiyatro festivallerine katılan ilk ekip olduklarını söyledi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, İzmir ve Denizli’deki festivallere davet edilen tek tiyatro ekibi olmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Okdayan, “Bu büyük bir başarı. Bu, ekibimizin ve oyuncularımızın başarısıdır. Bu anlamda oyuncularımızın hepsini tek tek tebrik ediyor, hepsine teşekkür ediyorum. Ekip arkadaşlarımız kısa sürede büyük işler başararak Bitlislilerin gönlünde taht kurmayı başardılar. İnşallah bu başarımızı diğer illerde de sürdüreceğiz” dedi. Kısıtlı imkanlarla başarıyı yakaladıklarını da vurgulayan Okdayan, Bitlis’te tiyatro faaliyetlerini sürdürmenin çok kolay olmadığını, ancak ulusal ve uluslararası festivallerin hazırlıklarını aralıksız sürdürdüklerini kaydetti.

Bitlis Sanat Tiyatrosu, daha büyük başarılara imza atmak için şehirdeki iş adamlarından ve bürokratlardan destek bekliyor.

 

Kaynak : [-]