Yazılar

Kurtalan Ekspres Barış Manço için söyledi

Büyükçekmece Belediyesi efsane sanatçı Barış Manço’nun kurduğu Anadolu rock grubu Kurtalan Ekspres’i ağırladı.

“Barış Manço’yu Anma Etkinliği”nde Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde sahne alan Kurtalan Ekspres rock müzik grubu performanslarıyla Büyükçekmece’yi salladı.

Salonu tıka basa dolduran Kurtalan Ekspres hayranları Anadolu müziğin sevilen şarkılarını hep bir ağızdan söyledi.

“Müthiş bir sahne performansına tanıklık ettik”

Kurtalan Ekspres müzik grubunun performansına hayran kaldığını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Büyükçekmece’de müthiş bir sahne performansına tanıklık ettik. 7’den 70’e herkesin şarkılarını severek söylediği Anadolu rock müzik grubu Kurtalan Ekspres’i ilçemizde ağırlamaktan ötürü mutluluk duydum. Usta sanatçı Barış Manço arkasından muhteşem bir müzik grubu bıraktı. Barış Manço’yu anma günü etkinliğimizde usta sanatçının kurduğu müzik grubunu dinleyerek keyifli bir konser akşamı yaşadık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Usta sanatçı Barış Manço’yu rahmet ve minnetle andığını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, konsere katılan Barış Manço’nun eşi Lale Manço’ya ve çocukları Doğukan ve Batı Manço’ya teşekkür etti.

Barış Manço Kadıköy’de anılıyor

7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan Barış Manço, aramızdan ayrılışının 21. yılında Kadıköy’de anılacak.

Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci, söz yazarı ve televizyon programcısı Barış Manço Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği bir programla anılıyor. Barış Manço’nun önderliğinde 1972 yılında kurulan Kurtalan Ekspres müzik grubu anma programında sahne alıyor. “Barış Manço’yu Sevgiyle Anıyoruz” anma programı 1 Şubat Cumartesi, saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

Kadıköy Belediyesi’nin Manço ailesi ile birlikte ve Halkbank’ın desteğiyle müze haline getirdiği Barış Manço’nun Moda’daki evi de, anma programı kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da 31 Ocak günü saat 24.00’e kadar ziyaretçilere açık olacak. Barış Manço’nun eşyalarının olduğu ev ücretsiz olarak gezilebilecek.

Çankaya’dan Barış Manço şarkıları yükseldi

Çankaya Belediyesi Orkestrası, Kuğulupark ve Ahlatlıbel Atatürk Parkı konserlerinin ardından Uğur Mumcu Parkı’nda Barış Manço şarkılarından oluşan konseriyle Çankayalılara keyifli bir akşam yaşattı.

Çankaya Belediyesi Orkestrası’nın yaz konserleri devam ediyor. Konserler dizisini Kuğulupark’ta gerçekleştirdiği 45’likler konseriyle başlatan daha sonra Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nı dolduran yüzlerce Çankayalıya unutulmaz bir 80’ler gecesi yaşatan Orkestra, son olarak Çukurambar’daki Uğur Mumcu Parkı’nda Barış Manço Şarkıları konseri düzenledi. Barış Manço’nun ölümünü 20. yılında gerçekleşen konserle yediden yetmişe herkesin şarkılarını severek dinlediği “Barış Abi” de Başkent’te bir kez daha anıldı. Şef Mehmet San’ın yönetimindeki orkestra Manço’nun unutulmaz şarkılarını yeniden yorumlarken, Uğur Mumcu Parkı’nı dolduran yüzlerce sanatsever, Barış Manço’nun efsane şarkılarıyla unutulmaz bir gece yaşadı.

Barış Manço konserine yoğun ilgi

Anadolu Rock Müziği’nin tanınan ismi Barış Manço’nun ölümünün 20. yıldönümü nedeniyle, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Ayvalık Belediyesi’ne ait İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde anma töreni düzenlendi.

Küçükten büyüğe  tüm halkın halen daha ezbere bildiği merhum sanatçı Barış Manço’nun eserlerinin seslendirildiği konsere vatandaşların ilgisi ise yoğun oldu.

Anma konserinde; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Edremit Körfezi Daire Başkanı Cemil Kızıltaş’ın yanı sıra AK Parti Ayvalık İlçe Başkan Yardımcıları Hasan Barbun ve Ersan Adli, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Altınlı, İlçe Kadın Kolları Başkanı Melek Ekşi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yetkilileri ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

İsmet İnönü Kültür Merkezi’ni hınca hınç dolduran Barış Manço severlerin unutamayacakları bir gece geçirdikleri ücretsiz konserde; “O Ses Türkiye” yarışmasının finalistlerinden Dicle İriz de; sahnede görev alan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı Yaygın Eğitim ve Konservatuar Şube Müdürlüğü bünyesindeki genç sanatçılara destek verdi.

Atik Sahil’in sanat yönetmenliğini üstlendiği konserin ardından soruları cevaplandıran AK Parti Ayvalık İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Altınlı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen anlamlı konserde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sahnede görev alan arkadaşlarımız çok güzel bir müzikal hazırladılar.

Türkiye’nin bana göre gelmiş geçmiş en büyük müzisyenlerinden biri olan Barış Manço’yu büyük bir özlemle andık. Sevgili Manço’yu anmaya da devam edeceğiz. O bizlerin kalbinde her zaman yaşayacaktır” dedi.

Vefatının 20. yılında usta sanatçıya saygı gecesi

1 Şubat 1999 yılında hayata veda eden usta sanatçı Barış Manço, Esenler Belediyesinin düzenleyeceği saygı gecesiyle ile anılacak.

İstanbul’da bulunan Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezinde, “Vefatının 20. Yılında Barış Manço’ya Saygı Gecesi” programı düzenlenecek.

56 yaşındayken hayatını kaybeden sanatçının vefatının 20. yılına özel, bu zamana kadar hiçbir yerde görülmemiş 20 fotoğrafı sergilenecek.

Sergide ayrıca, Barış Manço’nun özel eşyaları ve plakları da yer alacak.

Sergi açılışı sonrası Kurtalan Ekspres, Seyyal Taner, Aylin Vatankuş, Cemil Demirbakan, Çimen Yalçın ve Hakan Dedeler’in sahne alacağı bir konser düzenlenecek.

Tiyatro gösterisi de yapılacak program, 3 Şubat Pazar günü saat 19.30’da başlayacak.