Yazılar

Bağlama Kursunda Burs

baglama kursunda burs narsanat

baglama kursunda burs narsanatGeleneksel sazlarımızın tanıtımı ve müziğimizin temel felsefesi olan “kuşaktan kuşağa aktarıma” hizmet amacıyla Türk halk müziğinin temel enstrümanı olan Bağlama’nın etkinliğinin arttırılmasına yönelik Nar Sanat İstanbul Eğitim Kültür Derneği olarak burs vermekteyiz. Kontenjanımız sınırlı olup, talepler alınmaya başlamıştır.  4 kişilik grup dersi şeklinde; hafta içi bir gün, bir ders saati , 17.00-21.00 saatleri arasında olan eğitimlerimizin normal ücreti 350 TL olup %50 burslu aylık olarak 175 TL şeklinde ücretlendirilecektir. Bağlama derslerini Murat Hasgün vermektedir.

Arguvan türküleri Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alındı

unesco arguvan türküleri

Arguvan türküleri UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alındı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) Arguvan türkülerini somut olmayan dünya kültür mirası listesine aldı. Bir süre önce yapılan başvurunun karara bağlanmasıyla Arguvan Türküleri ulusal ve uluslararası alanda kültür mirası bağlamında değerlendirilecek.

 

Hollywood’da Film Müziği Olmuştu

Türküleri ile yurt içinde ve yurt dışında büyük bir ilgi gören Arguvan, dünya sinemalarında önemli yeri olan Hollywood’da film müziği de olmuştu.

“Exodus: Tanrılar ve Krallar” filminde Hz. Musa’nın düğün sahnesinde bir Arguvan türküsü olan ‘Sunam’ çalınmıştı. Ramses’in üvey kardeşi olarak yetiştirilen Hz. Musa’nın Yahudi olduğunu keşfetmesiyle başlayan Arguvan türküsü “Sunam”ın film müziği olduğu hikaye, Musevilerin Mısır’dan çıkışını konu alıyor.

Kayıtlara geçen 500’ün üzerinde türküsü olan Arguvan, ozanları ile de adından söz ettiriyor. Küçük yaştan itibaren türkülerle büyüyen ozanlar Arguvan türkülerinin geçmişten günümüze taşınmasında etkili oluyorlar.

Arguvan Belediyesi’nin çalışmaları sonucu, Arguvanlı ozanların günümüze taşıdığı yüzlerce türkü Unesco Somut Olmayan kültür Mirası Listesi’ne girdi.

Bağlama yılın enstrümanı seçildi

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türk Halk Müziği’nin yapı taşı Bağlama, 2013 yılının müzik aleti seçildi.

Düzenlenen basın toplantısında bağlamanın tanıtımı yer aldı. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantıya, Berlin Sanat Üniversitesi Başkanı Prof. Martin Renner, Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, Berlin Eyaleti Müzik Konseyi (Landes Musikrat Berlin) Başkanı Dr. Hubert Kolland, Berlin Eyaleti Müzik Konseyi Proje Koordinatörü Nevzat Çiftçi, Berlin Sanat Üniversitesi’nden Profesör Joël Betton ve genç müzisyenlerin yanı sıra bazı müzik öğretmenleri katıldı. Berlin Eyaleti Müzik Konseyi, etkinlikler kapsamında farklı tanıtım programları hazırlarken, konsey bağlamanın konser ve sempozyumlarla farklı kültürlere tanıtılabileceğini belirtti.

Berlin Eyaleti Müzik Konseyi Başkanı Dr. Hubert Kolland, İHA’ya yaptığı açıklamada, “Geçmişi itibariyle bize güven veren, fakat fazla tanınmamış bağlamayı tanıtma kararı aldık. Çünkü müzik piyasasında olması gereken bir enstrüman diyerek çok kültürlü kentte Bağlama da olmalı dedik” dedi.

Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, “Almanya Berlin Eyaleti Müzik Konseyi’nin bağlamayı 2013 yılının müzik enstrümanı seçmesi dolayısıyla burada bulunmaktayız. Bu çok sevindirici bir olay. Bizim insanımızın Almanya’da kabul görüldüğünü gösteren adımlardan bir tanesi” dedi.

Müzisyen Haydar Selçuk da, bağlamanın yüzyıllardır Anadolu’yu anlatan bir enstrüman olduğunu belirterek, “Asırlardır, bin yıllardır Anadolu’ya has bir enstrüman. Almanların el atması bizim için acı bir olay, bizim yapamadığımızı onlar yapıyor şimdi” şeklinde konuştu.

Berlin’de yılın enstrümanı seçilen Bağlama ile ilgili etkinlikler yıl boyunca devam edecek. – BERLİN

Sayfalar