Yazılar

İş Sanat’ın genç müzisyenlere yer verdiği Parlayan Yıldızlar serisi

İş Sanat’ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla Millî Reasürans Konser Salonu’nda gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisinin 19. sezonundaki ilk konukları Ayda Demirkan (keman) ve Yunus Altıkanat (çello) olacak.

2000 yılında dünyaya gelen Ayda Demirkan, Maxim Vengerov, Oleg Kaskiv, Andrej Bielow, Michael Barenboim, Jano Lisboa gibi önemli isimler ile solo çalışmalar gerçekleştirdi. 2017 yılında Gustav Mahler Gençlik Orkestrası’nın dünya çapında gerçekleştirdiği seçmeleri kazanan genç sanatçı, eğitimine Barenboim-Said Akademi’de Prof. Mihaela Martin’in öğrencisi olarak devam ediyor.Müzik eğitimine 6 yaşında akordeon çalarak başlayan Yunus Altıkanat, Michael Haber, Tony Rymer, Alexander Rudin, Nikolaus Trieb gibi müzisyenlerle çalıştı. Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Doç. Gözde Yaşar ve Prof. Reşit Erzin ile devam eden genç sanatçı, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın da “Grup Şefi Yardımcısı” olarak görev alıyor.

Konserde Demirkan, Mozart, Brahms, Fauré, Saint-Saëns’dan; Altıkanat ise Haydn, Debussy, Beethoven ve Paganini’den eserler seslendirecek.

Genç müzisyenlerin dinleyicilere enstrüman hakimiyetlerini sergileyecekleri konser, 12 Kasım 2018, Pazartesi akşamı saat 20.30’da Millî Reasürans Konser Salonu’nda ücretsiz olarak gerçekleşecek.