Yazılar

Atatürk’ün sevdiği şarkılar ‘AtaTürküleri’ albümünde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81’inci yılına özel, solistliğini ve müzik yönetmenliğini sanatçı Ali Altay’ın üstlendiği “AtaTürküleri” isimli bir albüm hazırladı.

İBB Kültür AŞ, ölümünün 81’inci yılında, Mustafa Kemal Atatürk’ün halkıyla omuz omuza mücadele eden gerçek bir halk kahramanı ve yepyeni bir devletin kuruluşu ve gelişimi için yapı taşlarını döşeyen büyük bir lider yönlerinin yanı sıra, güzel sanatlara, eğitime, bilime ve kültüre verdiği önemi vurgulamak için özel bir albüm hazırladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kendi sesinden Mustafa Kemal Atatürk’e hitaben sözleri ile başlayan albümde ayrıca “Asker Ettiler” türküsü öncesinde de Ekrem İmamoğlu’nun eserin ilk dörtlüğünü okuduğu bir bölüm yer alıyor.

Kapağındaki ve içindeki Atatürk gravürleri ressam Cemal Akyıldız tarafından hazırlanan albümde “Selanik Türküsü”, “Harmandalı Zeybeği”, “Yeni Cami Avlusunda Ezan Sesi Var”, “Vardar Ovası”, “Asker Ettiler”, “Efem”, “Yemen Türküsü”, “Eklemedir Koca Konak” ve “Atabarı” türkülerine yer veriliyor. “AtaTürküleri” albümündeki toplam 9 eserin 8’i Ali Altay tarafından seslendirilirken, “Asker Ettiler” türküsü, eserin söz ve müziği de kendisine ait olan Maçkalı Hasan Tunç tarafından seslendiriliyor.