Yazılar

Müzikte 12 Ton Tekniği Nedir?

Nar Sanat Eğitim Kursu müzik eğitmenleri Avni Özdemir ve İrem Aydoğdu, müzikte on iki ton tekniğini geliştiren Avusturyalı besteci Arnold Schoenberg’in 143’ün doğum gününde bu özel tekniği anlattı.

İşte 12 ton tekniğinin detayları:

On iki ton müziği ünlü besteci ve müzisyen Arnold Schönberg tarafından 1920’li yıllarda oluşturulan ve bir tonal sistemine bağlı kalmayan müzik formudur. Kromatik diziyle oluşturulan on iki ses, özellikle tonal, çağrışımlardan kaçınılacak ve tabi ki daha sonra besteciye istediği kullanım olanaklarını sağlayacak şekilde – kimi zaman simetrik ilişkiler içererek- bir araya gelir.

Ortaya çıkan bu temel dizi polifonik döneme ait uygulamalar olan ayna ve geriden okuma yöntemleri ile orijinal dizi, dizinin geriden okunması, dizinin aynası ve aynanın geriden okunması olmak üzere dört şekilde kullanılır. Bu dört dizinin on iki sese aktarılmasıyla toplam 48 dizi elde edilmiş olur.

Uygulanan teknik, bu dizilerin bestecinin istediği sırayla, dikey ya da yatay çizgiler oluşturacak şekilde ortadan kullanılmasıdır. Dizi içinde hiçbir ses dizi tamamlanmadan tekrar edilmez.

Bu akımın en büyük öncüleri Arnold Schönberg ve iki öğrencisi olan Alban Berg ile Anton Webern’dir.