Kapısı sokağa açılan sinema

Beyoğlu’nun en değerli sinema salonlarından olan ve ” Kapısı Sokağa Açılan” sloganıyla hizmet vermekte olan Beyoğlu sineması, geçtiğimiz yıl kapanmak üzere bile oldu. Ama sinemaseverlerinde desteğiyle küllerinden yeniden doğdu. Beyoğlu sineması, “sadakat kart” programıyla yeniden eski güzel günlerine dönmeyi planlıyor.

Hem İstanbul, hem bağımsız filmler hem de sinema sektörü açısından önemli bir konuma sahip olan  Beyoğlu Sineması, geçtiğimiz yaz kapanacağını duyurmuştu. Kapısı sokağa açılan son sinemalarından olan sinema için sinemaseverler bir araya gelmiş ve salonun kapanmasını engellemişti.

Sinemaseverlerin oluşturduğu ‘sadakat kart’ projesiyle 2 bine yakın kişi Beyoğlu Sineması’na destek vermiş, bu sayede birikmiş borçlar taksit taksit ödenmeye başlamıştı. Sinema o günden beri daha güçlü bir şekilde hizmet vermeyi sürdürüyordu.

Yenilenen sinemaya Onur Ünlü’den tanıtım filmi

Yenilenen Beyoğlu Sineması Kartı’nın tanıtım filmini kendisi de Beyoğlu Sineması seyircisi olan Onur Ünlü çekti. Ünlü hiçbir yerde gösterime girmemiş filmi Kırık Kalpler Bankası’nın üç gösterim hakkını geçen yıl bedelsiz olarak Beyoğlu Sineması’na vermişti.

Bu yıl da reklam filmiyle sinemaya olan desteğini yineledi. Filmde yine geçen yıl sinemayı yaşatma mücadelesine tam destek veren Hazal Kaya ve Serkan Keskin rol aldılar. Serkan Keskin, filmde sözünü gibi Beyoğlu Sineması Kartı’nın tüm İstanbul’a dağıtılan afişlerinde boy göstermişti.

Keskin’in kafasındaki şapka gerçekten de illüstratör Zeynep Özatalay’ın marifetiydi. Hazal Kaya’nın yine filmin sonunda geçen sinemada çalışma hikayesi de yaşanmış bir hikaye. Teyzesi Mine Bıçak vaktiyle Beyoğlu Sineması gişesinde çalışmış; Kaya da çocuk yaşta teyzesi sayesinde gişede çalışma olanağı bulmuş, bilet satmış.

Filmin çekimleri Galatasaray’daki Gölge Kahve’de gerçekleştirildi. Tanıtım filmi önümüzdeki günlerde Beyoğlu Sineması’nın perdesinde de dönüyor olacak.