‘Kadınların yarışmada değil dayanışmada buluştuğu festival’

17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali için başvurular alınmaya başladı. Mart ayında başlayacak olan festivalde yer almak isteyen kadın sinemacılar 9 Kasım’a kadar başvuru yapabilecek.

Yönetmenin ya da yönetmenlerden en az birinin kadın olan filmlerin yarışacağı  festival için başvurular 9 Kasım 2018’e dek devam edecek.

‘Kadınların yarışmada değil dayanışmada buluştuğu festival’ sloganıyla gerçekleşecek olan etkinlik, Mart ayında başlayacak.

İstanbul’dan başlayarak çok sayıda şehri gezecek festivalde; Kadınların Sineması, Bedenimiz Bizimdir, Kendine Ait Bir Cüzdan gibi özel bölümlerin yanı sıra toplu gösterimler ile söyleşi, panel ve atölyeler de yer alacak.

Filmmor nedir?

2001 yılında İstanbul’da kurulan ve sadece kadınların katılımına açık olan Filmmor Kadın Kooperatifi, kadınlarla kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek ve eylemek için var!

Filmmor; kadınların sinema ve medyaya katılımını, bu alanda kendilerini ifade edebilme, iletişim ve üretim alan, olanak ve güçlerini artırmayı ve kadınların cinsiyetçi olmayan temsil ve deneyimlerini yaygınlaştırmayı amaçlar.

Kadınlar için film de üretebildikleri sinema atölyeleri, kurslar yapar. Kadın platformları, kampanyaları için ve feminist temalarda filmler, videolar, görseller yapar.

Kadınların Gözünden Kadınlar-Fotoğraf Sergisi, Namus İçin Neler Çektik-Film-Fotoğraf Sergisi, Ev İşlerine Hapsolmayalım İstanbul’a Çıkalım-Film-Fotoğraf-Tasarım Sergisi gibi sergiler, Cinsiyetçi Olmayan Medya İçin, Cinsiyet Eşitliğinin İnşası gibi konferanslar yapar.

2001 yılından beri her yıl, mart ayından başlayarak Gezici Filmmor Kadın Filmleri’ni yapar. “Kadınların Şiddete Bakışı”, “Namus” “Bedeniyle Barışık Filmler” “Kadınların Dayanışması Yaşatır” gibi temalarla, filmler, söyleşiler, sergilerle 16 yılda 25 farklı şehri dolaşan festivalde, Türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe dikkat çekmek ve gelecek yıllar vermemek dileğiyle Altın Bamya Ödülleri de verilir.