Jeong Seon | Elmas Dağlarının Genel Manzarası

Kore’nin ulusal hazinesi biri olarak sayılan Elmas Dağlarının Genel Manzarası, Kore sanatında çok önemli bir yer tutar. Eserin dinamik dairesel kompozisyonu, 17. yüzyılda gelişmiş bir tür olan jingyeong sansu (gerçek-manzara resmi ) tarzındadır. ” Gerçek manzara ” resim üslubunda, betimlenen yerler, gerçek mekanlardır ve en önemlisi, bu manzaralar, Kore toprakları içinde bulunur.

Elmas Dağları, Kore Yarımadasının doğu kıyısında bulunmaktadır ve Jeong Seon bölgeyi defalarca gezmiştir. Joseon döneminde Kore, Ming dönemi Çin’ini, Konfüçyüsçü uygarlığın merkezi olarak görmüştür.

Joseon elit kesimi Çin klasikleriyle eğitilmiştir ve ressamlar, Çin eserini model alarak ideal Çin manzaralarını resmetmişlerdir. Ancak bu algı, Çin’in 1644 yılında Mançuların eline düşmesiyle değişmiştir. Bundan sonra Joseon dönemi Koresi, kendisini Konfüçyüs uygarlığının koruyucusu olarak görmeye başlamış ve pek çok bilgin de Joseon Koresi’ini ve insanlarını eserlerinin merkezine almıştır. Jeong, bu eseri, böyle bir görüşün hakim olduğu bir dönemde yaratmıştır.