Hamlet İstanbul’a Geliyor

Shakespeare’s Globe Tiyatrosu, 2 yıllık dünya turnesi kapsamında İstanbul’a geliyor.

Hamlet İstanbul'a geliyor

Shakespeare’s Globe Tiyatrosu, Shakespeare’in 450. doğum yılı nedeniyle çıktığı 2 yıllık dünya turnesi kapsamında İstanbul’a geliyor. Topluluk 10-11 Kasım’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde “Hamlet”in farklı bir yorumunu sahneleyecek.

ZORLU Performans Sanatları Merkezi, Shakespeare’s Globe Tiyatrosu’nun “Globe to Globe Hamlet” turnesi kapsamında, Shakespeare’in kült eseri “Hamlet”i ağırlayacak. Yazarın 450’nci doğum günü olan 23 Nisan 2014’te başlayan ve 2 yıl sürecek olan benzeri görülmemiş tiyatro macerasının 10-11 Kasım’daki durağı Zorlu PSM olacak.

Topluluğun “Globe to Globe Hamlet” olarak adlandırdığı yorum, oyunun gizli kara mizah yönünü ön plana çıkarıyor; dilinin canlılığı ve özgünlüğünü vurguluyor. Oyun, geciken bir intikam trajedisi olarak anılan “Hamlet”e yeni ve canlı bir yorum getiriyor. Yalnızca 12 oyuncunun, ahşap sade bir sahnede 2 saat 40 dakika boyunca ortaya koydukları hareketli ve etkileyici performansı New York Times, “Etkiye, berraklığa, erişim kolaylığına ve her şeyden öte enerjiye oldukça değer veren bir prodüksiyon” olarak tanımlamıştı. “Hamlet” şimdiye kadar 200 binin üzerinde kilometre kat etti. Globe Tiyatrosu’nun 2 yıl sürecek dünya turnesi, Shakespeare’in ölümünün 400’üncü yılında son bulacak. Yola çıktığı 23 Nisan 2014 tarihinden itibaren yaklaşık 130 ülkeyi gezen “Globe to Globe Hamlet”; Afrika, Amerika ve Avrupa’da 70 binden fazla izleyiciyle buluştu.

Hamlet İstanbul'a geliyor

SHAKESPEARE HERKESİ EĞLENDİRİR

Tiyatro ekibinin kültürel eğitime destek vermesi ve çevre halkıyla etkileşime girmesi sebebiyle UNESCO himayesi altına alınan proje, Somali’de ve Sudan’da 3 binden fazla kişiye ücretsiz gösterildi. Shakespeare’s Globe Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni ve aynı zamanda oyunun yönetmeni Dominic Dromgoole, “Globe to Globe Hamlet”le ilgili olarak, “Bu proje, mümkün olduğunca çok kişiye, mümkün olduğunca farklı yerde Hamlet’i sergileme amacıyla oluşturuldu. Turnenin temel ilkesi, Shakespeare’in dünyanın neresinde olursa olsun herkese hitap edebileceğini ve herkesi eğlendirebileceğini göstermek ve Hamlet’in heyecan veren varoluşuna hiçbir fark gözetmeksizin herkesin ve her ülkenin tanıklık etmesini sağlamaktır” diyor.

İngiliz Tiyatro Ödülleri’nden Renee Stepham En İyi Gezici Tiyatro Sunumu Ödülü’ne layık görülen “Globe to Globe Hamlet”, 2015 yılının ocak ayında Uluslararası Sahne Ödülü’nü de almıştı.