Gerçekçi resim yapmanın altın kuralı: Perspektif

Üç boyutlu görüntüleri, iki boyutlu yüzey üzerinde inandırıcı bir şekilde çizme sanatı olarak tanımlayabileceğimiz Perspektif için kullanılacak pek çok teknik bulunmaktadır.

Gerçekçi resimler yapmak istiyorsanız, tuval veya kağıtta derinlik yaratmak için perspektife ihtiyaç duyarsınız. Perspektif tekniklerinin amacı, gördüğünüz şeyi basit bir şekilde taklit etmektir. Bazı perspektif teknikleri doğal ve sezgiseldir. Gerçekçi, inandırıcı ve güzel bir resim yapmanıza yardımcı olacak bu teknikleri körü körüne uygulamaktan uzak durmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Çünkü zorlama bir şekilde uygulanan perspektif teknikleri, sırf kafiyeli olsun diye yazılmış bir şiire benzer.

Perspektif nesnelerin göze olan uzaklığına ve yakınlığına, göz hizasından aşağıda ve yukarıda oluşuna göre çizgi, yüzey, renk değişikliklerini kolayca çizmeye ve ifade etmeye yarayan ölçü ve oran sanatıdır.

ATMOSFERİK PERSPEKTİF: Diğer adı havai perspektif olan atmosferik perspektif, yazın tepelik kırsa bir bölgeye gittiğinizde uzaktaki yeşil tepelerin oldukça mavi görünmesi veya sonbaharda sarı, kırmızı veya kahverengi olduğunu iyi bildiğiniz bir tepenin mavimsi – morumsu gözükmesi ile kendini gösterir. Tepe ile aranızdaki hava tabakası bu renk değişikliklerinin ortaya çıkmasına neden olur. Gerçekçi bir resim yapabilmek için gözünüze güvenmeli ve atmosferik perspektifi de göz ardı etmemelisiniz.

Bu haberimizde perspektif uygulamalarına bir giriş yaptık. Önümüzdeki haberlerimizde perspektifle ilgili dikkat çeken bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.