Floransa Maggio Musicale Orkestrası, İKSV’nin 40. yılında İstanbul’da!

İstanbul, büyük bir orkestrayı ağırlıyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 40. yılında, çağımızın en önemli şeflerinden Zubin Mehta yönetimindeki Maggio Musicale Orkestrası, Güher ve Süher Pekinel’in solist olarak yer alacakları bir konser verecek. Maggio Musicale Orkestrası konseri 7 Aralık Cuma günü saat 20.00’de Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Zubin Mehta yönetimindeki Maggio Musicale Orkestrası’nın programında Verdi’nin La Forza del Destino Uvertürü, Güher – Süher Pekinel piyano ikilisinin solist olduğu Bartok’un İki Piyano, Vurmalılar ve Orkestra İçin Konçerto’su ile Dvorak’ın Re Minör 7. Senfoni’si yer alacak.

FLORENSA MAGGIO MUSICALE ORKESTRASI

İsmini, 1933 yılında kurulmasına katkıda bulunduğu Avrupa’nın en eski ve en önemli festivallerinden biri olan “Festival del Maggio Musicale Fiorentino”dan alır. Bugüne kadar Abbado, Bernstein, Furtwängler, Karajan, Klemperer, Maazel, Ozawa ve Solti gibi pek çok efsanevi konuk şefin yönetiminde konserler veren orkestrayla, Richard Strauss, Paul Hindemith, Igor Stravinsky, Krzysztof Penderecki gibi besteciler kendi eserlerinin dünya prömiyerlerini gerçekleştirdiler. Grammy de dahil olmak üzere bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen Floransa Maggio Musicale Orkestrası, müzik dünyasının yıldızlarıyla oldukça önemli kayıt çalışmalarına, ayrıca radyo ve televizyon performanslarına imza attı. Orkestranın daimi şefler listesindeki son isim ise 1985’ten bu yana bu görevi başarıyla yürüten Zubin Mehta.