Eskişehir Film Festivali bu yıl 20’inci kez düzenleniyor

Eskişehir Film Festivali başladı. Festivalin açılış gecesinde Türker İnanoğlu’na ‘Sinema Kültürüne Katkı Ödülü’ takdim edildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen 20’inci Eskişehir Uluslararası Film Festivali başladı.

Anadolu Üniversitesi’nde yer alan Sinema Anadolu Salonu’nda düzenlenen gala gecesine 27. Dönem CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Festival Başkanı Prof. Dr. Erhan Eroğlu, Festival Onursal Başkanı, Prof. Dr. Gülseren Yücel, Festival Başkan Yardımcısı ve Festival Yönetmeni Doç. Dr. S. Serhat Serter, Festival Başkan Yardımcıları Prof. Dr. N. Aysun Akıncı Yüksel ile Yaprak Büyükerşen İşçibaşı ve sinema televizyon dünyasının önemli isimlerinin aralarında yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.

“Bu festivalin diğerlerinden farklı olduğunu düşünüyorum” diye sözlerine başlayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ise açılış konuşmasında sözlerine şöyle devam etti; “Bu festival, ‘Sinema Günleri’ diye yıllar önce başlarken önce yerelin tadını alıyor ve sonra ulusal ve daha sonra uluslararası film festivali olarak kademe kademe yükseliyor. Bu süreç çok önemli. Öğrencilerimiz sinemacılarla buluşuyorlar. Bu çok kıymetli. Festivalimize ileriki yıllarda daha çok katkı sağlayacak çalışmalar da yapacağız. Sürprizlerimiz var. Biz de kendi üzerimize düşen her şeyi yapacağız.”